8. srpna 2014
O tom, že je pro naše tělo důležité pít, všichni víme. Stejně tak, jako že bychom v horkých letních dnech měli zvýšit příjem tekutin. Jenže o tom, jak skutečně správně pít, koluje spousta mýtů. Co tedy je a co není pravda?

1. mýtus: Denně musím vypít minimálně 3–4 litry tekutin
Potřeba a hlavně nutnost dodávat tělu tekutiny je individuální. A tím ale rozhodně nemyslíme pocit žízně, protože ten je zavádějící. Pravidelně pít se totiž bohužel dokážeme snadno ‚odnaučit’. Množství tekutin, které potřebujeme vypít, záleží na mnoha faktorech. Prvním je vaše tělesná konstituce. Pokud měříte 150 cm a vážíte 45 kg, potřebuje vaše tělo pít daleko méně. Dále také záleží na situaci. V horku tělo vodu vyplavuje, stejně tak jako při sportu. Tehdy je třeba jí vypít více.

2. mýtus: Zapomenu-li pít, musím to pak dohnat pořádnými doušky
Tohle je taky nejen špatně, ale může být i nebezpečné. V tom lepším případě vámi tekutina jen tak ‚proteče’, tělo si totiž aktuálně uchovává jen cca 1 až 2 deci. V tom horším můžete svému tělu způsobit šok a takzvaně jej zaplavit. A to může být nebezpečné – pokud jste například jinak oslabení, třeba nemocní – až smrtelné. Velkým množstvím tekutiny vypitým naráz také můžete výrazně zatížit vaše ledviny.

3. mýtus: Musím pít pořád
Trend nosit s sebou všude lahev s vodou je do určité míry chvályhodný, ale někdy zbytečný i přehnaný. Skutečně nemusíte pít každou půlhodinu – mimochodem, žaludek dokáže zpracovat jen maximálně 8 decilitrů tekutiny za hodinu a uvědomte si, že naše běžná strava také obsahuje tekutiny (především ovoce, zelenina, nemluvě o polévkách). Na druhou stranu, nechat přísun tekutin na poslední chvíli je taky špatně, způsobí vám to dehydrataci a dohánět to najednou velkým množstvím spíše uškodí, jak už bylo řečeno v předchozím popření mýtu… 

4. mýtus: Je správné pít jenom neperlivou vodu
Tohle také rozhodně není pravda, pro vaše tělo je totiž dobré, když mu dopřejete nějakou pestrost. Podobně, jako to děláme s jídlem. Ano, voda je základ, ale doplnit svůj pitný režim můžete ideálně minerálkami, ovocnými nebo zelenými čaji či slabšími bylinkovými čaji. Pokud navíc vodu něčím ochutíme (například citronem, limetkou, mátou…), zbavíme se tím lépe pocitu žízně.