21. května 2014
Menstruace v nedohlednu, a přesto máte na kalhotkách rudé skvrny. Co za nimi stojí?

Berete nové pilule
Tělo si na umělé hormony z tablet nebo náplastí může zvykat i tři měsíce. Rozkolísané hormonální hladiny do té doby způsobují slabé špinění, nejčastěji uprostřed cyklu nebo v jeho druhé polovině.

Chytila jste chlamydie
Sexuálně přenosné onemocnění mají na svědomí bakterie, které se usídlí v pochvě. Jejich řádění se někdy projeví kapkami krve na spodním prádle nebo na toaletním papíře, kterým jste se utřela po močení. Pokud jsou vám tyto příznaky povědomé, nechte se u gynekologa na chlamydie okamžitě testovat. Neléčená infekce vás může připravit o plodnost! Ovulujete. Když zralé vajíčko vyskočí z ochranného obalu jménem folikul a přesune se do vaječníku, může vyvolat slabě hnědé, růžové nebo světle červené špinění. Je nepříjemné, ale normální; v těchto dnech jste nejplodnější. K lékaři byste měla zamířit v případě, že špinění trvá déle než dva dny nebo se místo něj objeví jasně červené krvácení.

Blíží se menstruace
Jednodenní nebo dvoudenní tmavé špinění před začátkem krvácení je v pořádku. Jestli ale nacházíte flíčky na prádle delší dobu, může být na vině porouchaná štítná žláza nebo polypy na děložní sliznici. Určitě to zahlaste při prohlídce lékaři.