28. dubna 2014
Tolikrát už jste slyšela, že máte jíst zdravě, ale jak se dá vlastně zjistit, co je zdravé? Rozlište s námi výživné pravdy od našlehaných pověr.

Vaše okolí to s vámi myslí dobře, a tak vás každou lichou bábovkovou sobotu zásobuje moudrými radami ohledně stravy. „Mamka s babičkou si vždycky něco přečtou nebo něco slyší a hned to hustí do mě,“ stěžuje si pětadvacetiletá asistentka Lucka. „Když jsem se snažila otěhotnět, rázně mi zatrhly pít alkohol. Na mé vlastní svatbě mi div nervaly z ruky sklenku se šampaňským a na mého manžela vrhaly nevraživé pohledy poté, co si objednal druhé pivo. Já sama nikdy nevím, jak moc mám těm jejich zaručeným zprávám věřit.“ A od toho jsme tu my. Prozkoumali jsme, jakými tvrzeními se opravdu vyplatí řídit a jaká můžete klidně vypustit druhým uchem ven. Tady jsou naše šokující odhalení!

Tvrzení: Tuky jsou nezdravé
Verdikt: Omyl!
Tělo tuky potřebuje kvůli správné funkci orgánů a kloubů a také proto, aby mohlo vstřebávat některé vitaminy (A, D, E, K). Umí je ale využít jen zastudena – zahřáté tuky jsou nestravitelné a mohou dokonce způsobit bolesti kloubů nebo jejich praskání. Nejlepší službu vám prokážou nenasycené mastné kyseliny (olivový nebo pupalkový olej, omega-3 mastné kyseliny z mořských ryb, oleje z ořechů a semen), které dokonce umějí likvidovat už uložený tuk. Nasycené, hlavně živočišné tuky se nejen špatně odbourávají, ale budete po nich unavená a líná jako tuleň. A zvyšují chuť k jídlu.

Tvrzení: Ovoce škodí zubům
Verdikt: Pravda!
Jestliže chroupáte tuny kyselého ovoce a zeleniny, můžete si zadělat na velkoplošné poškození zubní skloviny. Když kousnete třeba do sušenky, bakterie číhající v ústech přemění cukr na kyseliny postupně, takže pokud si vyčistíte zuby, kaz vám nehrozí. Jestliže ale hryznete do pomeranče, drancují vám jeho kyseliny sklovinu rovnou. Ochráníte ji, když si po konzumaci kyselého ovoce neprodleně vypláchnete pusu vodou. Nebo vyzkoušejte osvědčený trik Francouzů a po jídle rozkousejte kousek tučného sýra.