23. dubna 2014
Možná se také topíte v záplavě protichůdných tvrzení o hormonální antikoncepci a netušíte, čemu můžete věřit. Žádný strach, Ivana Růžičková vypátrala pravdu.

Už jste to slyšela tisíckrát. Po hormonální antikoncepci zaručeně naberete spoustu kil, vyléčí se vám akné a cyklus vám najednou pošlape jako hodinky. Opravdu je to ale takhle jednoduché? O tabletkách zabraňujících početí panuje spousta falešných představ, které zbytečně nahlodávají vaši pohodu. A šíří se rychleji než nové drby na Facebooku Tyhle patří mezi nejčastější:

Mýtus: Pilulka vám srovná cyklus
Většině žen připadá přirozené, že ačkoliv polykají antikoncepci, pravidelně krvácejí jako během přirozeného cyklu. Menstruaci totiž berou jako jakési potvrzení faktu, že nejsou těhotné. Proč by tedy o ni měly na pilulkách přicházet? Krev v době, kdy se chráníte proti početí, ale nepředstavuje opravdovou periodu.

„Během menstruačního cyklu narůstá výstelka děložní dutiny, kterou tělo potřebuje pro uhnízdění oplodněného vajíčka. V případě, že není oplodněno, vyloučí se z těla periodickým krvácením. Při užívání antikoncepce ale výstelka nenarůstá a k ovulaci nedochází. Krvácení je vyvoláno uměle a je dáno poklesem hladiny ovariálních hormonů. Proto bývá krvácení slabší a nemá žádný očistný význam,“ vysvětluje lékař Peter Koliba z pražské gynekologické kliniky Gyn Medico (gynmedico.cz) a dodává, že jde pouze o řízené napodobení menstruačního cyklu, které nemá jiný důvod, než abyste se cítila přirozeně. „Můžete se ale klidně rozhodnout užívat antikoncepci bez pauzy na krvácení. Žádné negativní důsledky to nemá,“ ujišťuje gynekolog.

Mýtus: Pilulky způsobují neplodnost
Podle odborníka Koliby je tato obava naprosto lichá. Nasazením antikoncepce se váš cyklus pouze uspí, ale jakmile tabletky vysadíte, probudí se na stejné úrovni jako před nasazením, tedy i se všemi předchozími nepravidelnostmi nebo poruchami. „Tuto skutečnost neovlivňuje ani délka užívání pilulek. Ať už jste s nimi strávila rok, nebo deset let, nemusíte se o svou plodnost bát.“ Proč tedy tolik žen nemůže po vysazení dlouho počít? Příčina může vězet v obecném poklesu plodnosti se stoupajícím věkem. Problém přitom mohl existovat už před začátkem braní antikoncepce, jenom se projevil až ve chvíli, kdy jste se začala o miminko pokoušet. Se samotným užíváním pilulek nemusí vůbec souviset.