5. dubna 2014
Uklízíte na jaře svůj byt? A napadlo vás, že by bylo dobré provést jarní očistu i ve vašem těle? Teď, pro ni nastal ideální čas. Zbavte tělo toxinů a dalších nadbytečných látek. Nebudete se cítit těžká a zanesená. Víme, jak na to!

Hippokratés považoval vyhnání jedů z těla za základ ozdravení, očištění a vyléčení. Zdravý trávicí trakt totiž zabezpečuje vstřebání výživných látek z jídla do krevního oběhu. Nánosy v tělesných buňkách a mezi nimi, omezující proces látkové výměny, je třeba odbourat, staré a opotřebované tkáně a zplodiny zase vyloučit, aby mohla proběhnout dalekosáhlá obnova buněk. Vedle střev jsou při odvádění toxinů z těla zatížena také játra a ledviny. Zbavit tělo všech jedů je, právě na jaře, nad jejich síly. Proto je třeba tyto orgány podpořit.

„Základem očistné kúry je pitný režim,“ říká bylinkářka Venuše Studničková. „Ledviny potřebují pořádně proplachovat, jinak se v nich usazuje hlen, ze kterého se mohou později tvořit kameny a různé nádory. Denně bychom měli vypít 2 litry čisté neperlivé vody nebo čerstvých bylinných čajů. Vynikající službu nám prokážou 2 šálky kopřivy dvoudomé po dobu dvou až tří týdnů. Kopřiva zbavuje tělo škodlivin a dodá mu naopak živiny, které potřebuje.“

Ale pozor! Do pitného režimu nepatří káva, čaj a alkohol, nevhodné jsou také slazené limonády a džusy. Vedle pitného režimu je třeba upravit také jídelníček. Zařaďte do něj více luštěnin a čerstvé zeleniny, připravujte si doma jídla, do kterých se přidávají výhonky rostlin a naklíčená semínka. Jídlem a pitím však jarní očista těla nekončí. „Součástí každé očistné kúry je zvýšená pohybo­vá aktivita,“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová. „Tělo podpoříte procházkou v ostřejším tem­pu či projížďkou na kole, samozřejmě každý den.“ Pohybem povzbudíte krevní oběh, posílíte kardiovaskulární systém, odplavíte z těla škodliviny.

Po ránu sklenku aloe vera
Jediným ‚povoleným‘ džusem v rámci jarní očisty je Aloe vera juice. „Na aloe spoléhali už naši předkové. Babičky ji pěstovaly v květináči a dobře věděly, že všechny její léčivé vlastnosti se skrývají v gelovité dužině listů, která je bohatou směsí vitaminů, minerálů, enzymů, aminokyselin, cuk­rů a dalších látek,“ doplňuje Venuše Studničková. „Chcete-li tělo pročistit, vypijte každé ráno před jídlem půl deci Aloe vera juice. Je výborným pomocníkem očistné kúry – tedy detoxikace, úpravy zažívání, vyprazdňování.“