3. února 2014
Na řadu gynekologických potíží skvěle zabírají tyto alternativní úlevné taktiky:

1. potíž: křeče při menstruaci
Pomůže: vitamin E nebo reiki
Proč zabírá:  Jestli jednou za měsíc trpíte jako zvíře a gynekolog vyloučil, že by na vině bylo nějaké onemocnění, naordinujte si vitamin E, který rozšiřuje cévy a s křečí umí zatočit. Obsahuje ho třeba sója nebo pšeničné klíčky. Vyzkoušejte také japonskou léčebnou metodu reiki, při níž vám terapeut přikládáním dlaní na tělo předává energii. Menstruační bolesti umí likvidovat, protože se dokonale uvolníte.

2. potíž: plačtivý PMS
Pomůže: světelná terapie
Proč zabírá: Když vás týden před začátkem krvácení dojímají i reklamy na kočičí konzervy, vyzk­oušejte léčbu světlem, která zabírá proti depresím v období krátkých dní a podle vědců z univerzity ve Vancouveru zahání i předmenstruační deprese. Plačtivé nálady by vás měla zbavit i půlhodinová procházka na slunci.

3. potíž: bolest v prsou
Pomůže: olej z brutnáku lékařského
Proč zabírá: Pokud vás poprsí bolí celý měsíc a netrpíte fibrocystickou mastopatií, za kterou můžou rozkolísané hormonální hladiny, krmte se olejem z brutnáku. Tobolky stojí v lékárně asi sto korun.

Co ještě nevíte o menstruaci
Potkáváte se s ní každý měsíc, ale pořád vás má čím překvapit. Třeba tímhle:­­­­
● Za život v průměru spotřebujete deset tisíc vložek nebo menstruačních tamponů.
● I když vám připadá, že proléváte spoustu krve, během jedné menstruace jí ztratíte jenom asi dvacet až šedesát mililitrů, což odpovídá čtyřem až dvanácti čajovým lžičkám.
● Staří Řekové a Římané věřili, že v přítomnosti menstruujících žen kysne víno a že když se krvácející žena projde s vyhrnutou sukní po poli, odežene hmyz.
● Kromě žen ztrácí každý měsíc krev jenom samice některých opic a velkých primátů (šimpanzi, gorily, orangutani). Jejich cyklus trvá devětadvacet dní.