31. ledna 2014
Že vám detox pročistí tělo od škodlivin a pomůže zdraví, to už víte. Jak se ale správně provádí, a co už je vysloveně hazard? Čtěte.

Večerní sprcha, čištění zubů, mytí vlasů. Tyhle návyky máte zažité od dětství. Stejnou péči ale potřebuje vaše tělo i zevnitř, špína se nechytá jen povrchu. Dýcháme výpary z aut, v jídle se nevyhneme konzervantům a s tím vším se tělo musí vyrovnat. Škodliviny, kterých se nedokáže samo zbavit, se usadí uvnitř a zatěžují ho. „Když se o svoje tělo začnete starat a dáte mu, co potřebuje, zazáříte z nitra. Odvděčí se vám svěžím vzhledem, zářivou pokožkou, obrovskou životní energií a hlavně dlouhotrvajícím zdravím,“ slibuje výživová specialistka Miša Kučová, která spolupracovala s hollywoodskými celebritami Gwyneth Paltrow, Georgem Clooneym, ale také s Hillary Clinton, a momentálně se stará o zdraví Daře Rolins nebo Adele Banášové.

Vyčistit si tělo ale neznamená, že se máte vrhnout do půstu nebo se ládovat tunou zeleniny. Je to stejné, jako když si po dlouhé době vyrazíte do fitka. Pokud nemáte trénované svaly a posilování přeženete, druhý den se nehnete bolestí a další cvičení vzdáte. Detox funguje stejně. Silná jednorázová očista vás spíš oslabí. „Čištění nesmí bolet, proto najíždějte na novoty pomalu a postupně měňte každou buňku,“ zdůrazňuje Miša Kučová. Zároveň ale varuje: „Do očistných změn se nepouštějte, pokud čekáte dítě nebo kojíte. Se změnou jídelníčku začněte nejméně půl roku před plánovaným otěhotněním.“ Důvod? Uvolněné toxiny by skrz placentu a mléko přecházely na dítě a ovlivňovaly jeho vývoj! Ať zkusíte očistu zevnitř kvůli přípravě na těhotenství, zlepšení imunity, nebo chcete vyzmizíkovat kruhy pod očima, akné či pár kil, držte se těchto pravidel:

1 Lehce, v klidu a vsedě.
Ani nejzdravější jídlo vám neudělá dobře, když ho spořádáte za chůze nebo s žaludkem staženým stresem. K obědu si dopřejte hlavně bílkoviny v jednoduché úpravě (dušené maso, vývar, vajíčka), večer by měly převažovat sacharidy se zeleninou a zdravé tuky (batáty s máslem, avokádový salát). Takový model zohledňuje fungování eliminačních orgánů, trávicí soustavy i hormonů, které ovlivňují hubnutí nebo přibírání na váze.