30. listopadu 2010
Nakazit vás klidně může i chlap, od kterého byste nebezpečí nikdy nečekala. Naučte se proto pár bezpečnostních triků, jak si v posteli užívat bez zábran, ale zůstat zdravá!

Chcete se s ním vyspat – hned! Znáte ho ale teprve krátce a ani jeden z vás u sebe nemá kondom. Co teď? Přerušit hru a vyrazit na nákup, nebo risknout sex bez ochrany? Podle výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy zhruba čtyřicet procent lidí do čtyřiadvaceti let nepoužívá při sexu s novým partnerem vůbec žádnou antikoncepci.

Bohémové možná změní názor, až se dozvědí následující fakta: Nositeli viru HPV, jehož některé typy způsobují rakovinu děložního čípku, je až osmdesát procent Čechů a chlamydiemi je u nás podle lékařů promořeno přes padesát procent lidí! Bleskově se zvyšuje výskyt syfilidy, která donedávna v českých postelích vystrkovala růžky pouze výjimečně. Jenom v hlavním městě se loni objevily necelé tři stovky případů a za letošní rok jich nejspíš bude o sto procent víc. Pohlavní choroby nejčastěji trápí muže a ženy mezi dvacátým a čtyřiadvacátým rokem a většina jich je vysoce nakažlivá. Následující zásady ale zvýší pravděpodobnost, že vám na skvělý sex nezůstane nevítaná památka.

Odložte orální orgie

Spousta lidí se domnívá, že při orálním sexu se nemůžou ničím nebezpečným nakazit. „Je to omyl,“ varuje gynekolog Karel Přibyl. „Přenosná je tak třeba kapavka. Skrz drobnou oděrku v ústech, o které ani nemusíte vědět, můžete chytit i HIV.“ Určitě zkontrolujte, jestli partner nemá na rtech opar. Tenhle bolák totiž způsobují viry, které vám můžou přeskočit do klína a zařídit vám genitální herpes. Oparu na intimních místech se pak budete hodně těžko zbavovat a možná se vám bude vracet po celý život. Pozor! Muž vás může nakazit, dokonce i když na rtech na první pohled nic podezřelého nemá, ale bolák už se mu skrytě tvoří. Určitě se proto milence zeptejte, jestli na opary trpí. A pokud jde o nového partnera, neoblažujte ho ústy bez použití kondomu.