5. prosince 2013
Některé sporty vám kila neuberou, ale naopak přidají. Víme, na co si dávat pozor.

Na začátku možná byla vidina toho, jak se budete moci během sexu s novým mužem uvolnit, protože se nebudete cítit tak obří. Začala jste tedy čtyřikrát týdně s hodinou spinningu, TRX o víkendu, plus pár dalších aerobních lekcí ve fitku. Očekávala jste, že za pár týdnů budete jako tyčka, tak proč vám váha teď, po měsíci dřiny, ukazuje víc, než ve vašem flákačském období?!

Když zjistíte, že cvičíte a nehubnete, nepropadejte panice. První je třeba zjistit, jestli to, co přibíráte, je tuk nebo svaly. Svaly jsou totiž hutnější než tuk, takže ručička na váze skutečně může jít nahoru, ačkoli oblečení už máte o číslo menší! Nevažte se, měřte se! Nebo si ve fitku kontrolujte úbytek tělesného tuku. Co se ale děje, když neubývají kila, ani centimentry?

Moc jíte, aniž o tom víte

Když si vyberete extrémně náročné aktivity, které pálí hodně kalorií, jako jsou spinning, TRX či veslařský trenažér, dostanete po cvičení většinou pořádný hlad. Pokud s pohybem teprve začínáte, vaše tělo nechápe, že ho chcete zbavit tuku. Snaží se dorovnávat váhu tím, že vysílá signál: „Potřebuji energii!“ Hlídejte si tedy svou denní spotřebu kalorií. A pamatujte – pokud mají jít kila dolů, chce to jíst lehce. 

Vybrala jste si nevhodnou aktivitu

Vezměme například spinning. Je sice obecně velmi oblíbený, ale kdybyste se poptala předních renomovaných světových fitness trenérů, budou s jeho blahořečením opatrní. Osobní trenér celebrit, Američan David Kirsch, varuje: „Šlapáním na indoorovém kole zdaleka nemusíte získat křivky, které byste si představovala. Jsou typy žen, jejichž tělo má větší dispozice k tvorbě svalové hmoty. Když to pak ‚rozjedou‘ při spinningu, mohou jejich lýtka, stehna, ale i zadek zvětšit objem. Když se podíváte na profesionální cyklisty, zjistíte, že jejich stehna i lýtka jsou pořádně silná, a to i objemově, na pohled. Ženám typu ‚jablko‘ s hubenými nohami doporučuji spinningovat jednou týdně, modelkám to rozmlouvám úplně. Aby byl člověk štíhlý, musí se svaly natáhnout, protáhnout. Spinning a jízda na kole je mohou naopak zkracovat!“ Mnoho trenérů nezastává tak radikální anti-spinningový názor – zdaleka ne každý z nás má totiž tendence nabírat v dolních partiích svalovinu. Pokud vás spinning baví, věnujte se mu jednou týdně, v dalších dnech zkuste jiné aktivity, jako jsou třeba jóga nebo pilates. Nebo choďte do práce pěšky.