1. prosince 2013
Ráda byste shodila nadbytečná kila, ale vymlouváte se, že nemáte čas? Expreska po vás bude chtít jen 30 minut třikrát týdně. Skutečně to funguje, nebo jde o marketingový trik?

Zbavit se 2000 kalorií za pouhých 30 minut? Komu by se to nelíbilo! A pokud nemáte představu, o jak velké množství se jedná, pak je to stejné, jako byste si čtyřikrát za den dopřála Big Mac. Protože jsem už pár měsíců do posilovny nevkročila, rozhodla jsem se, že tento lákavý a nenáročný druh cvičení vyzkouším. A že bych si denně nenašla půlhodinku na cvičení? Na to se opravdu vymlouvat nedá už proto, že jedna z poboček Expresky se nachází nedaleko mého bydliště. Dostala jsem tedy dva týdny na vyzkoušení, nazula sportovní boty a vyrazila do ‚kruháče‘, který se zdá být ideálním řešením pro ženy, jež pracují v sedavém zaměstnání a nemají času nazbyt. 

Sportování pro ženy (z kanceláří)
Opravdu stačí 30 minut denně? Ptám se nedůvěřivě. Sice už jsem si při některých dřívějších trénincích vyzkoušela, že šikovně sestavený plán může mít za půl hodinky větší efekt než dvě perné hodiny ve fitcentru, nicméně při pohledu na instruktážní video Expresky jsem se přeci jen nemohla zbavit určitých pochybností. Osm strojů a dva až čtyři druhy ‚mezistanic‘ mají za úkol cílit na všechny problémové partie. Všechny hlavní stroje by měly zastoupit kardiovaskulární i silový trénink a zároveň zajistit správnou tepovou frekvenci. Cvičení proti hydraulickému odporu strojů je plynulé, symetrické a rovnoměrné, což připomíná pohyb ve vodě. Ocení to zejména slabší osoby.

Mně osobně ‚nízká‘ zátěž nevyhovovala, protože jsem zvyklá posilovat. Pokud se mi podařilo přijít v době, kdy v posilovně nikdo nebyl nebo zrovna využíval běžecký pás či rotoped, mohla jsem si na zátěži přidat. Pakliže je vás ale na tréninku víc (což je pravděpodobnější), budete se zřejmě muset přednastavení přizpůsobit. Na každém stroji cvičíte třicet sekund, pak se přesouváte na mezistanici, kterou může být například step můstek či joggingová podložka. Tyto mezistupy jsou důležité, abyste odlehčily svalům. Zvolit můžete i rotační disk nebo třeba švihadlo. Některé ženy si stěžují na nedostatek času při přemisťování, ale mně osobně to problém nedělalo. Pokud se někde zdržíte, pak zkrátka zůstanete na stroji o něco déle. Dobré je, abyste neměly nikoho takzvaně ‚v patách‘ a byl mezi vámi alespoň jeden mezistup volný. Tímto způsobem cvičíte v kruhu pořád stejně. Než ale přejdete k samotnému cvičení, neměly byste opomenout ani zahřátí a protažení svalů. Expreska doporučuje alespoň několik minut běhu či poskakování na místě. Ty poctivější si dají třeba deset minut na pásu či na rotopedu. Tím se vám pochopitelně ‚slíbená‘ půlhodinka protáhne a dostávám se k jádru věci…