21. listopadu 2013
Únava, podrážděnost, přecitlivělost. Proč občas nasloucháme svému tělu až „za pět minut dvanáct“, když nás to pak stojí mnohem více energie?

Cestu k lékaři obvykle hledáme v okamžiku, kdy nemoc propukne naplno. Naše tělo je přitom velmi citlivý stroj, u něhož můžeme chystající se kolaps vypozorovat s patřičným předstihem. Ne vždy se potíže projeví tam, kde nemoc nakonec také vypukne. S tělem jako celkem, kde souvisí vše se vším, pracuje řada východních principů. Jedním z nich je ajurvéda.

Jedná se o systém tradiční indické medicíny praktikovaný po celém světě. Podle ajurvédy má každý z nás osobitý energetický vzorec a pokud se pohybujeme v určitých hranicích, žádné nemoci nás netrápí. Jakmile se ale energeticky vychýlíme, začnou blikat „varovné kontrolky“.

Kdo zná své tělo dobře, dokáže upozornění zaznamenat zavčasu a o to jednodušší je návrat k harmonii. „Metod, jak srovnat energetické odchylky, je spousta. Často kombinujeme meditativní techniky, stravu, bylinné extrakty a masáže léčivými oleji,“ říká James Rocky, hlavní terapeut wellness studia Planet Zen, které se ajurvédou zabývá.

I detaily rozhodují

Ajurvéda dělí lidi do tří tzv. dóš. Podle toho, jak se projevujeme, jíme, jak žijeme… Zkušený terapeut si všímá i tvaru očí, kvality vlasů, množství svalstva, typu gestikulace a způsobu mluvy. Když zjistí, která dóša je ta vaše, odhalí, která energie ve vašem těle převládá. „Podle ajurvédy se rozlišují tři typy energií – váta, pitta, kapha. Zastoupeny jsou v každém člověku, u každého však v jiném poměru. Ta, která je dominantní, předurčuje zdraví a kondici a podle toho je také potřeba o sebe pečovat,“ vysvětluje James Rocky. Typ dóši terapeuti poznají nejen výše uvedeným pozorováním, ale také pulzním vyšetřením. S trochou štěstí si můžete dóšu určit také sama.