25. září 2013
Pocit, že se vám hlava rozskočí na tisíc kousků, známe všichni. Jak si s bolestí poradit? A jak poznat přicházející migrénu?

Z ničeho nic se mi zhoršil zrak, obraz se mi jakoby vlnil. Začalo mi vadit světlo, jen jsem ležela v pokoji se zataženými závěsy a vnímala to ticho. Přidala se šílená bolest hlavy a najednou se mi zvedl žaludek. Tím se mi ale strašlivě ulevilo a zase jsem mohla docela normálně fungovat,“ vzpomíná Aneta (27) na svůj první záchvat migrény. Nikdy předtím ho nezažila, a proto se nejprve bála, co se děje.

„Myslela jsem si, že je to něco vážného, najednou jsem totiž skoro nic neviděla!“ Až později zjistila, že prožila doslova ukázkovou migrénu. Od té doby, a je to už asi pět let, se další záchvat neobjevil, nicméně dnes by ho poznala už na samém počátku. „Záchvat migrény probíhá v několika fázích. Pár hodin nebo i dnů před jeho vypuknutím se objevují poruchy nálad, nechuť k jídlu, pokles koncentrace nebo častější močení,“ říká neurolog Evžen Nešpor. Dalším stupněm je takzvaná aura, kterou však uvádí jen asi pětina lidí. Provázejí ji záblesky nebo naopak výpadky zorného pole, objevit se ale může také částečné ochrnutí poloviny těla nebo poruchy mluvení. „Známé jsou i poněkud bizarní aury, kdy třeba pacienti vidí věci menší či větší, než ve skutečnosti jsou,“ dodává Nešpor.

Asi do hodiny po odeznění aury udeří bolest hlavy, která se postupně zhoršuje. Většinou cítíte ostrou a pulzující bolest jen na jedné straně hlavy. Snažit se bolest takzvaně rozchodit, to odborníci rozhodně nedoporučují, tělesná námaha ji totiž jenom zhorší. Třetí fáze se projevuje nevolností, zvracením, nechutenstvím a také citlivostí na světlo, zvuky či pachy. Právě zvracení většinou přinese výraznou úlevu, nemusí tomu tak však být vždy. „Zajímavé je také to, že ne vždy musí záchvat migrény doprovázet   bolest hlavy. O to těžší je pak určování diagnózy,“ popisuje doktor Nešpor.

A jaké jsou tedy příčiny migrény? Příznivci alternativních proudů medicíny mluví o duševních příčinách. Migrenici podle nich mají problémy s autoritou, snaží se odolávat proudu života, bojí se sexu, potlačují vztek a často mají vnitřní touhu se vzepřít. Cesta ven z problémů je jasná a jednoduchá: podvolit se proudu života, nebát se vzepřít a říct nahlas svá přání a názory. A také zahodit obavy z autorit, přece žádný člověk není ‚naším pánem‘. Řada lékařů si ale o těchto radách myslí své, většina z nich psychické faktory vylučuje. Z jejich pohledu je migréna čistě neurologické onemocnění. Stres a duševní vypětí mohou být podle nich spouštěčem, ale nejde o příčinu – ta je vždycky fyziologická. Přesto se i mezi lékaři najdou odborníci, kteří dávají prostor také alternativním cestám. Podaří-li se vám najít takového, který umí kombinovat obojí, můžete si opravdu gratulovat. Lidé trpící migrénami bývají například velmi citliví na změny počasí, ženám se pak migréna často objevuje v době před nebo po menstruaci (další spouštěče naleznete vpravo v boxu). Na množství a síle spouštěcích faktorů závisí také délka a intenzita záchvatu migrény.