20. září 2013
K snídani vata, k obědu projímadlo a večer třeba zvracení… Co všechno jsou některé ženy ochotné vytrpět, aby měly štíhlé tělo? Proč obětují své zdraví?

Před dvěma měsíci jsem byla pracovně v Paříži. Stojím tak po prezentaci jedné vůně na rautu u stolečků s občerstvením, hladová, protože oběd jsem kvůli shoppingu trochu odflákla.  Jediné, co tu na stole zatím bylo k mání, byla mísa s minihotdogy. Jedna bílá houstička velikosti palce u ruky a v ní páreček asi jako malíček. Začala jsem ty pidihotdogy jeden po druhém jíst. Jako jednohubky… šest, sedm… deset… V tu chvíli jsem si uvědomila, jak mě ostatní dívky a ženy (novinářky ze světových prestižních módních magazínů) začaly s údivem pozorovat. Některé pohledy kosmetického oddělení německého Vogue byly velmi nevraživé. Vznikl kolem mě jakýsi půlkruh pozorovatelek… Pak se krásná útlá redaktorka thajského Bazaaru osmělila a zeptala se: „Excuse me… Do you eat bread?“ „Jasně že jím chleba,“ zněla moje odpověď. Pak se rozvířila diskuze. Vyšlo najevo, že v žádné redakci prestižních lifestylových  magazínů ani v módních kruzích se chleba prostě nejí. Všichni se ho bojí, protože po něm přiberou. V redakci amerického Bazaaru se zase mezi ženami říká: „Můžeme být staré, ale ne tlusté!“ A chleba se tam také nejí.

Doba je zkrátka taková. Přestože se podle stovek průzkumů příliš hubené postavy ve stylu světových modelek nikomu kromě návrhářů nelíbí, jsme posedlí štíhlostí. Celý Hollywood neustále hubne a na topmodelky i modelky je všeobecně vyvíjen ohromný tlak. Je s podivem, co jsme ochotné udělat, abychom ztratily normální ženské křivky. Dále to bude čtení spíš pro otužilejší povahy – popíšeme tu totiž několik drastických a místy i nechutných způsobů hubnutí. O hladovění, anorexii a přejídání se, následném zvracení či bulimii bylo napsáno mnohé, každý z nás četl hned několik šokujících příběhů dívek, které skončily s třiceti kily a vzhledem kostry potažené kůží na kapačkách nebo nakonec „dokonale“ naplnily svůj skrytý záměr a zmizely ze světa, zemřely. Dějí se však i jiné, nenápadnější a stejně drastické věci, kterými si v honbě za štíhlou postavou huntujeme těla.

Polykání vaty
Je to neuvěřitelné, ale tato metoda se s modelkami vleče už několik dekád, provozovaly ji i české baletky během totality. V modelingu je atmosféra, co se štíhlosti týče, velmi nepřátelská. Když přiberete, znamená to, že můžete snadno přijít o zakázky. Polykání smotků vaty patří k letitým trikům – vezmete kousíček vaty, namočíte ho do džusu nebo citronové šťávy, aby se to vůbec dalo spolknout. Gurmánky si vatu posypávájí i kořením nebo ji namočí do mléka – proti gustu žádný… Buničina v žaludku nabobtná a o to právě jde. Pěkně žaludek zaplní a vy máte najednou pocit sytosti. Jediné kalorie, které do sebe dostanete, jsou ty z tekutiny, ve které byla vata vymáchaná. Pokud si myslíte, že je to šílený hazard se zdravím, samozřejmě máte pravdu – ne všechnu nabobtnalou  a lepivou vatu tělo dokáže poslat „dál“, a tak hrozí bobtnání či neprůchodnost střev, která může skončit i smrtí, nebo vážnou operací.