14. září 2013
Že se po alkoholu tloustne, patří k je­dnomu z nejrozšířenějších mýtů. Ne­vě­říte? Ukážeme vám, že v případě alkoholu běžné počítání kalorií tak docela neplatí... Musíte nebo nemusíte se při jeho pití obavát? 

Matoucí kalorie
Ne všechny jsou totiž stejné. Většina potravin obsahuje kalorie, které se velice snadno ukládají – například energie ze sladkých a tučných jídel je pro tukové polštářky jako stvořená. Alkohol však tvoří zvláštní výjimku. Dodává nám energii ve formě etanolu, a ta se v těle velmi rychle zpracovává. Proje­vuje se to termogenetickým účinkem – takový panák rumu v zimě příjemně zahřeje celé tělo. Pro zpracování etanolu musí tělo dokonce vynaložit ještě nějakou energii ze zásob navíc. Samotný alkohol, i když je bohatý na kilojouly, z vás tedy opravdu bečku sádla neudělá. Problém je jinde. Mysl povznesená několika sklenkami snadno zapomíná na dietní předsevzetí a vy se začnete ládovat chipsy, buráky, utopenci a kdo ví čím ještě. Tělo, které je zaměstnané odbouráváním alkoholu, navíc nemůže dobře zpracovávat potravu, a tak si všechny tuky rovnou uloží do zásoby. Pravda je taková, že v malém množství alkohol trávení napomáhá, ve velkém ho ale zcela blokuje. To, že sám o sobě ‚nejde na tloušťku‘, vám tedy není nic platné.

Pravda o pivním břichu
I když jen po alkoholu kila nepřiberete, může přílišná konzumace uškodit ženským křivkám. Organismus ženy, která příliš pije, začne produkovat více mužského hormonu testosteronu. Tuky, které se ženám přirozeně usazují na hýždích, stehnech a bocích a tvoří tak ženské tvary, se jeho působením začnou usazovat v oblasti střev. Může se pak stát, že budete mít sice tenké ruce a nohy, ale kulaté břicho. Na závěr tedy nezbývá než připomenout už notně otřepanou pravdu – všeho s mírou. Zatímco sklenka vína denně příjemně nastartuje metabolismus, nezřízené nasávání zničí vaše snažení o štíhlejší postavu.