24. června 2013
Nechtěnému těhotenství se ženy snažily bránit odjakživa. V dávných dobách k tomu používaly často opravdu bizarní způsoby.

Například ženy ve starověkém Řecku a Římě si zaváděly do pochvy ovčí vlnu namočenou ve víně či v octě, aby zabránily proniknutí spermií k vaječníkům. Další často používanou metodou byly čípky z jader granátového jablka, které obsahovaly ženský hormon estrogen, nebo vtírání dřeně z fíků a uhličitanu sodného, jenž byl dlouhou dobu považován za velmi účinného pomocníka v boji proti otěhotnění. Lékaři ve starověku také doporučovali ženám provádět před souloží a během ní speciální gymnastiku, spočívající v řízených pohybech pánví, v zadržování dechu ve chvíli ejakulace nebo ve zběsilém skákání poté, co muž ejakuloval do pochvy.

V dávném Egyptě a Indii byla populární různá zaříkadla spojená se šamanskými rituály, stejně tak jako vyplachování a vykuřování vaginy před souloží za pomoci bylinných směsí. Starověké ženy také věřily v sílu přírodních pesarů z krokodýlího trusu, sloního lejna nebo včelího medu, které měly zabránit proniknutí spermií k děloze. Jak muselo být zavádění těchto lepkavých a ne zrovna voňavých látek nepříjemné, to si určitě dokážete živě představit. Egyptské ženy si ale někdy vystačily i s obyčejnými kamínky, jež měly hluboko v pochvě fungovat jako bariéry proti spermiím. A rostlinné ‚tampony‘ zase měly spermie zabíjet.

Ovčí střívka
Středověk antikoncepční metody razantně odmítal. Evropa byla zcela pod vlivem římskokatolické církve a ta hlásala, že pohlavní styk mezi mužem a ženou se má provádět výhradně jenom za účelem plození dětí. Jakákoliv snaha zabránit početí tak znamenala tvrdý hřích proti přírodě. Ženy, vysílené četnými porody, ale hledaly i přes zákaz způsoby, jak nepřijít do jiného stavu, často ve spolupráci se svými druhými polovičkami. Muži si před milostnými hrátkami na penis nasazovali jakési předchůdce kondomů, vyrobené po domácku z pytloviny, ovčích střívek či rybích měchýřů. Ženy zase spoléhaly na ‚osvědčené‘ babské recepty.

Mezi ně patřily takové kuriozity jako pravidelné pití litrů vody, v níž si předtím kovář zchladil kleště, polykání ovčí moči, zaječí krve nebo plivání žábě do tlamy třikrát za sebou. Hlavně na venkově byly ženy hodně pověrčivé, proto u sebe nosily ‚zázračné‘ amulety a škapulíře, které je měly proti nechtěnému těhotenství ochránit. Nejrozšířenějším způsobem, který ve středověku praktikovala většina párů, byla ale klasická přerušovaná soulož. I když i ta byla zakázána. Zde se často odkazovalo na Bibli, kde je o ní v této souvislosti také zmínka. Tedy příběh Judova syna Onana, který si užíval sexu s manželkou svého mrtvého bratra, protože s ní ovšem nechtěl zplodit potomky, „vypouštěl sémě své na zem“ a za tenhle hřích byl potom Hospodinem nemilosrdně zabit.