22. června 2013
Venku žhne slunce, ale vy jste doma s rýmou, případně průjmem. Jak se letním nemocem vyhnout a co dělat, když už vás postihnou?

Nachlazení
Co se stalo: Trávíte dva týdny na Orlíku v chatce, ale jako na potvoru se ochladí tak, že musíte rozdělávat stará kamínka na uhlí. A pod lehkým spacákem, který je do +20 stupňů, na sebe zima nenechá dlouho čekat. A tak druhý den hledáte v batůžku kapesníky…
✚ První pomoc: Nos si důkladně prostříkněte mořskou vodou ve spreji. Před ulehnutím si vezměte jeden paralen a vypijte opravdu horký zázvorový čaj, do kterého si vymáčknete jeden celý citron. Zabalte si krk do šátku a okamžitě jděte spát.
✔ Příště jinak: Chraňte si především nohy, jak říkávaly naše babičky. Kdykoliv vám začne být zima, ujistěte se, že máte nohy v teple.

Dutiny
Co se stalo: Hrála jste si v autě na kabriolet na Route 66 a teď se divíte, že máte pořádně profouknuté dutiny. Bolí a hučí vám v nich jako v úle.
✚ První pomoc: Inhalujte Vincentku. Jestli ji nemáte k dispozici, nasypte si alespoň sůl do vody a roztok zahřejte. Na dutiny přiložte nahřáté obklady, například váčky naplněné heřmánkem, jehož vonná silice napomáhá k uvolnění dutin.
✔ Příště jinak: Žádné jinak, ale raději vůbec. Pokud potřebujete v autě vyvětrat, otevřete všechna okénka naráz, vydržte deset vteřin a zase je pořádně zavřete.

Úžeh
Opět jste si k rybníku nevzala klobouk, protože jste si říkala, že sluníčko nemá tak velkou sílu. Jenže ouha, mělo. Navíc jste toho moc nevypila… A tak máte hlavu opravdu přehřátou.
✚ První pomoc: Pijte, pijte, pijte a chlaďte hlavu. Zůstaňte ve stínu, ideálně v chladné místnosti, vzít si můžete i ibalgin. Pokud se do druhého dne váš stav nezlepší, běžte k lékaři.
✔ Příště jinak: Nasaďte klobouk nebo kšiltovku, ještě než vyjdete z domu. Zvolte takovou, kterou můžete zevnitř namočit, když si pod kašnou svlažíte vlasy ledovou vodou. I to totiž pomáhá.