22. června 2013
Projezte se k tělesné i duševní harmonii podle starodávného učení z Indie.

Vaše nejlepší kamarádka vám proti únavě vychvaluje žvýkání zázvoru, ale na vás ostré koření kdovíproč vůbec nezabírá. Zkusila jste i silnou kávu, ale cítíte se pak dokonce ještě podrážděnější a ospalejší. Nechápete, proč na vás skoro žádné osvědčené rady přítelkyň nezabírají? S největší pravděpodobností máte odlišnou tělesnou stavbu než ony, a vašemu tělu proto vládnou jiné energie. Podle starého indického léčebného systému ájurvédy, kterému holdují i celebrity jako Gwyneth Paltrow nebo Cameron Diaz, ovládají tělo tři různé energie-dóši, které se jmenují váta, pitta a kapha. Když žádná nepřevažuje, tělo srší zdravím a skvělou náladou. U většiny lidí ale jedna z dóš převládá a vytouženou rovnováhu narušuje. Cokoliv přes den sníte, hlavní dóšu buď posílí, nebo ji naopak ztlumí. Čtěte, která energie kormidluje právě vaše tělo a jak si podle ní sestavit jídelníček.

váta
Pro tuto dóšu je příznačná suchost, chlad a proměnlivost. Pokud vám vládne, konáte rychle, ale okamžitě se unavíte. Někdy celé dny jiskříte energií, v pohodě pálíte tuny nezdravého jídla a hluboce spíte, jindy vás ale ovládne malátnost, nemůžete se rozhodnout, co poobědvat, a v noci dlouho usínáte. Ve vašem životě se střídají vlny nadšení, během nichž se energicky pouštíte do nových věcí, s poryvy útlumu, kdy se topíte ve starostech a depresích. Často se přepínáte a plýtváte energií, která k vám přichází v návalech. Vaše pleť se vysušuje a klepete se zimou – i v létě míváte studené konečky prstů. Váta totiž velí k okamžitému spotřebování energie, která vstoupí do těla. Proto vás sice netrápí nadváha, zato vám rychle dochází šťáva a trpíte zimou.

pitta
Tuto dóšu určují horkost, mastnota a dráždivost. Jestliže spadáte pod její velení, musíte neustále něco dělat, abyste dokázala tok své energie zkrotit. Jste přirozeně psychicky i fyzicky výkonná, přesná a pečlivá. Do všeho vkládáte spoustu nadšení a máte soutěživou povahu. Často kritizujete sebe i ostatní a býváte podrážděná, když se setkáte s nesouhlasem nebo narazíte na někoho, kdo chápe pomaleji než vy. Vaše přirozená horkost vám dodává odvahu, ale na druhé straně popouzí druhé lidi. Rozpálenosti svého organismu navíc vděčíte za většinu svých nemocí. Míváte velký hlad i žízeň a dobré trávení, vaše kůže bývá mastná a světlá nebo načervenalá. Nesvědčí vám horké počasí, protože se dusíte vedrem i v méně vytopené místnosti.