5. června 2013
Mokré koláče v podpaží na kráse ani sebejistotě zrovna nepřidají. Jak se vypořádat s nepříjemným pocením?

Co už je moc?
Potí se každý, ale jestli z vás tečou potoky vody pokaždé, když vyjdete pár schodů nebo vám šéf položí nepříjemnou otázku, možná trpíte hyperhidrózou – nadměrným pocením. Jak poznáte, že máte tento problém?

Běžné deodoranty vám nepomáhají, i když je používáte několikrát denně. Jediné, co občas zabere, jsou antiperspiranty s vysokou koncentrací hliníku, který blokuje potní žlázy. Koupíte běžně v lékárně.

Potíte se bezdůvodně. Když jdete běhat nebo vás čeká pracovní pohovor, tak nějak všichni očekávají, že se trochu zpotíte. Ovšem pokud si připadáte jako v sauně, i když ležíte v posteli nebo koukáte na televizi, normální to není. Běžné není ani to, že kvůli zpoceným dlaním neudržíte v ruce tužku nebo se vám špatně řídí.

Nemůžete na pocení přestat myslet. Kdo trpí hyperhidrózou, nedokáže přemýšlet o ničem jiném. Hlavou se vám honí, jestli si kapek na vašem čele všiml i kolega, nebo jak se chytit tyče
v autobuse, aby nikdo neviděl mokrý flek na košili. Někdo se začne vyhýbat společnosti včetně třeba tělocvičen, kde se přitom zapotí snad úplně každý.

Máte propocené oblečení. Pořád. Následkem toho třeba odmítáte nosit barevné košile, protože na nich jsou mokrá místa více vidět, nebo se bojíte některých materiálů, například hedvábí, abyste si tričko nezničili. Lidé trpící nadměrným pocením také zůstávají v saku nebo ve svetru, i když je venku jako v sauně.

Sprchujete se několikrát denně. Nadměrné pocení nemá nic společného s hygienou, přesto se takto postižení lidé koupou a převlékají i několikrát denně. A pořád jim to přijde málo.

Páchnou vám nohy. Zpocené nohy nevoní, to je fakt. Nadměrné pocení může proto signalizovat i to, když odér z vašich polobotek zamoří celou šatnu fitnesscenta. A když chodíte bosi, zůstávají po vás mokré stopy.