25. dubna 2013
Kdo poprvé zatoužil po botách, ve kterých máte nohu jako v bavlce a ještě přitom vypadáte stylově?

1. Možná jste si tyhle pohodové boty oblíbila k džínům a kožené bundičce. Co ale vyzkoušet něco výstřednějšího? Třeba vzít místo klasických tenisek variantu s podpatky, které jsou hitem!? „Tenisko-střevíčky“, navíc ještě s leopardím vzorem, už obuly třeba Pink či Nicole Richie.

2. Boty, které předznamenaly vznik tenisek, se objevily už v šedesátých letech 19. století: K plátěnému šněrovacímu vršku boty se jednoduše připevnily gumové podrážky. Šlo o takzvané „kroketové sandály“, které byly dost drahé, a tak je nosili jen ti nejbohatší.

3. Firma U.S. Rubber Company představila v roce 1916 podobné, ale za mnohem míň peněz, a pojmenovala je keds (kombinace slova kid, dítě, a latinského ped, chodidlo), z nichž vznikl i český název – kecky. A první masově kupované tenisky byly na světě!

4. V roce 1917 přišla firma Converse s modelem All Star, předchůdcem sportovních bot pro ženy i muže. Těmhle botám se říkalo mimo jiné i plátěnky nebo plazivky, protože měly tenkou gumovou podrážku a došlápnutí bylo úplně tiché. U nás frčely už za první republiky a pořídila byste je u Bati. Když se časem přidaly k tenisovému vybavení, získaly pojmenování tenisky.

5. „Každý sportovec by měl jít na start s kompletním vybavením!“ prohlásil v roce 1920 německý obchodník Adolf Dassler a společně s bratrem Rudim představil legendární boty s třemi pruhy – adidasky. Když se oba sourozenci rozhádali, vymyslel Rudi konkurenční značku Puma, která tenisky samozřejmě taky nabízela.