14. dubna 2013
Bílý zabiják vám to může „osladit“ víc, než vůbec tušíte. Prozradíme vám přísně tajná fakta o cukru.

Nedělní ráno. Konečně jste si udělala čas na přípravu pořádné snídaně přesně podle pravidel zdravé výživy: miska müsli, nízkotučný jogurt a sklenice džusu. Libujete si, jak jste posnídala zdravě a dietně? Omyl! Právě jste spolykala dvanáct čajových lžiček cukru: dvě v müsli, čtyři v jogurtu a šest v džusu. To znamená, že jste do sebe nacpala víc sladkého jedu, než obsahuje čokoládová tyčinka. Ta v sobě totiž skrývá „jen“ lžiček osm.

Právě nadměrné dávky cukru vám zadělávají na deprese, migrény, kvasinkovou infekci, křečové žíly a další hromadu problémů. Navíc potíže s cukrem nepředstavují jen jeho účinky, ale především skutečnost, že si za léta praxe vypěstoval skvělé mimikry a odhalit ho v potravinových výrobcích není jen tak. A teď si můžete rozmyslet, jestli si přidáte další nášup, nebo vytáhnete proti zrádným bílým krystalům do boje. Cosmo vám dodá zbraně!

Cukr v polévce
Abyste měla ve své sladké válce vůbec nějakou naději na vítězství, musíte nejprve rozkódovat tajné skrýše a převleky nepřítele. Jestliže jste ze svého jídelníčku vyloučila zjevně sladké potraviny, jako je například čokoláda, a máte pocit, že jste s nimi vykázala ze svého života i cukr, jste na omylu. Věděla jste například, že kečup, kterým si hojně zaléváte hranolky a pizzu, obsahuje o osm procent více cukru než zmrzlina? Přidáváte si do kávy smetanu v prášku? Výtečně. Ta obsahuje celých šedesát pět procent cukru a v porovnání s „jednapadesátiprocentní“ čokoládou ji lze považovat za koňskou sacharidovou dávku. Mnoho lidí vůbec netuší, že cukr se používá i jako konzervační látka. Proto ho při pozorném čtení etiket můžete objevit i ve sterilované zelenině nebo polévkách v sáčku.

Není samozřejmě jednoduché udržet sladkého pokušitele na uzdě, ale existuje jeden poměrně spolehlivý recept, jak ho odhalíte. Pokud potravina obsahuje cokoli, co končí příponou -óza (fruktóza, laktóza, maltóza atd.), můžete vsadit svůj šatník, že se jedná o nějakou blízce příbuznou cukru. Pozor si dejte také na kukuřičný sirup. Tajnou cukernatou bombou jsou i energetické drinky, které si naordinujete, když usínáte po obědě. Jedna plechovka obsahuje 80 miligramů kofeinu, ale také celých 27 gramů cukru. Je samozřejmě nesmysl snažit se vymýtit z jídelníčku veškerý cukr v jakékoli podobě. „Sacharidy by měly tvořit kolem šedesáti procent celkového denního příjmu energie,” tvrdí pražská obezitoložka Alice Šuková-Hauptová.