7. dubna 2013
Napadlo vás někdy dát si do souvislosti vaše zdraví či nemoci s tím, jak se chováte sami k sobě, k lidem a ke světu?

Etikoterapie se zabývá duševními a duchovními příčinami našich nemocí a má trošku jiný, holističtější pohled na člověka a nemoc než klasická medicína. Zajímá ji souvislost mezi naším myšlením, cítěním a stavem těla. Rezonuje tak s čínskou medicínou, která jemnohmotnou předlohu těla nazývá meridiánovou soustavou. Existuje dvanáct meridiánů (energetických drah) a většinou jsou pojmenovány po některém z tělesných orgánů (dráha plic, jater, žaludku…). 

Představte si to celé jako etážové topení: Máte dům, v něm pokoje a v každém z nich radiátor, topný systém, v němž je určité množství vody. Když je systém dobře seřízený, v každém pokoji máte teplo tak akorát. Stejně to funguje i v našem těle. Máme určité množství energie, která cirkuluje. Když jsme zdraví, energie v meridiánech plyne  harmonicky. Když jsme nemocní, je náš energetický systém rozladěný. Nemoc je zkrátka vyzněním našich nesprávných myšlenek.

Když permanentně opakujeme některý emoční nebo mentální vzorec, můžeme tím příslušnou dráhu vyčerpat nebo přeplnit. A když víme, že energie těla nikam ven neuniká, je jasné, že když někde něco vyčerpáme, jinde je toho nadbytek. Pak už jsme v menší či větší nerovnováze, která se může projevit jako nemoc – o to vážnější, když takto myslíme dlouhodobě nebo hodně intenzivně. Podívejme se na některé orgány a emoce, které s jejich rozladěním souvisí: