2. ledna 2015
Nový rok je pro předsevzetí ideální. Co zatočit s tím, za co se stydíme nebo co nám škodí?

Zlozvyky jsou negativní návyky, které jsme si vytvořili pravidelnou činností. Vznikají z vnitřního napětí a znepříjemňují život. Jak si s nimi poradit?

■ Jaký je nejhorší?
Ten, který nejvíc škodí zdraví. Tedy kouření, pití alkoholu, hltání jídla. U kouření a pití se ze zlozvyku může stát závis­lost, což je mnohem závažnější stav, který si žádá jiný přístup a mnohdy i léčbu s odbornou pomocí. Dále jsou časté i: kousání vnitřní strany tváří, cucání palce či neukočírovatelné pojídání čokolády.

■ Začněte bojovat hned!
Je v podstatě jedno, jaký zlozvyk máte. Všechny zabírají spoustu času a většinou stojí hodně peněz. Zbavit se ho není nikdy jednoduché a neexistuje žádný zázračný lék ani univerzální postup, jen doporučení. Především si musíte svůj zlozvyk uvědomit. Teprve pak je možné s ním začít něco dělat. Motivujte se: jeho odstraněním si vylepšíte partnerský vztah, společenské postavení či zdraví, navíc ušetříte. Musíte být uvnitř přesvědčení, že to děláte kvůli sobě. Stanovte si datum a zároveň tzv. cukry a biče, tedy odměnu (například po měsíci si koupíte kabelku, po dvou měsících ji doplníte párem bot), a tresty za porušení (např. finanční pokuty do prasátka).