1. listopadu 2010
Neplodnost dnes ve většině případů není neodvolatelný ortel. Třeba zaberou tipy týdeníku Jackie.

Na problémech s početím se mužská neplodnost podílí rovnými 50 %. Někdy pomůže chirurgický zákrok nebo jiné lékařské řešení, jindy může přispět přírodní léčba.  

Co to je neplodnost

Za mužskou neplodnost se pokládá stav, kdy žena neotěhotní po roce nechráněného sexu v nejplodnějších obdobích menstruačního cyklu. Není známo, kolik spermií je ‚bezpečné‘ množství pro početí, ale čím více, tím vyšší je pravděpodobnost otěhotnění.

Neplodnost – příčiny

Některé případy neplodnosti jsou zaviněny anatomickým poškozením nebo zjizvením po komplikacích infek­cí reprodukčního ústrojí, většinou však nelze přesnou příčinu určit. Mnozí neplodní muži mají malý počet spermií kvůli nízké hladině hormonu testostero­nu. Jenže nejde jen o jejich četnost – spermie musí být zdravé a dobře pohyblivé, vzhledem k jejich choulostivosti je snad­no mohou poškodit např. nestabilní molekuly kyslíku – volné radikály. A právě hladinu testosteronu i volných radikálů může ovlivnit mnoho faktorů: pití alkoholu, kouření, špatná výživa, stres… I některé léky mohou omezit hybnost spermií, a být tak příčinou nesnadného početí.