28. října 2010
Alergie číhá opravdu všude. Je proto třeba být ve střehu i na podzim. Týdeník Jackie vám poradí, nač si dát pozor.

Hlavní sezonou pro sennou rýmu jsou nepochybně jaro a léto. Zdálo by se, že podzim by měl být pro alergiky a další citlivé osoby pohodovým obdobím. Jenže tak tomu není.

Ovoce skrývá žihadla
Podzim – to totiž není jen opadávající listí, ale především lákadlo v podobě zralého ovoce: jablek, hrušek, švestek. A to vše láká hmyz, zejména vosy. Při alergii na jejich jed je proto nutné mít se na pozoru v blízkosti ovocných stromů. Na těchto místech noste uzavřené boty a raději nejezte ani nepijte. Šlápnutí na vosu nebo její spolknutí spolu s ovocem není nic výjimečného.

Zplodiny a inverze
S nástupem chladného počasí začíná topná sezona. A zejména tam, kde se (už opět) topí pevnými palivy, jsou v tomto období rizikem pro astmatiky inverze, kdy se zplodiny z komínů drží v údolích. Pobyt v takovém prostředí může vyvolat i astmatický záchvat. Někomu vadí i minimální množství kouře třeba u krbu doma.

Myši, švábi, plísně
Během chladných dní se lidé více zdržují v budovách, a tak se výrazněji uplatňují tamní nástrahy. Kromě plísní a roztočů k nim patří i zvířecí alergeny. Z domácích miláčků nejvíc alergizují kočky, psi o něco méně. Ale ani ten, kdo nechová mazlíčky, není z obliga. Ve starších domech často žijí  i vetřelci jako myši a švábi. I jejich alergeny mohou vyvolávat závažné reakce, o to horší, že jejichž příčina není na první
pohled zřejmá.

Chladný vzduch je nepřítel
Kromě alergenů trápí astmatiky v zimě i chladný vzduch a především časté změny teplot při přechodech z místností ven. Při námaze a sportu venku má mnoho astmatiků potíže vyvolané vdechováním chladného suchého vzduchu. Proto raději ve zvlášť chladné dny ome­z­te sportovní aktivity.

Opatrně s vůněmi
Touha hezky vonět a být přitažlivá i pro citlivé nosy k vám může přilákat nejen nějakého muže, ale také hmyz. Zejména květinové a pižmové vůně silných parfémů pro něj mohou být neodolatelné, a pak se stačí jen nešikovně ohnat a vykoledujete si obávané žihadlo. Proto do přírody používejte raději deodoranty bez vůně.