26. října 2010
Zdá se vám to jako prkotina? Ale i ona vás může přivést do nemocnice. Týdeník Jackie zjišťoval jaké tajemství škytavka ukrývá.

Nejdřív legrace, pak otrava a nakonec   problém. Ano, pokud škytav­ka přeroste do chronické formy, nesmí se podceňovat. Může být také příznakem jiného, závažnějšího onemocnění.

Co se v těle děje

Původcem škytání je bránice, tedy sval zajišťující dýchání. Když bránice dostane křeč, stáhne se a dýchací cesty se na oka­mžik uzavřou. Vzduch narazí na hlasivky a ozve se typický zvuk. Spouští ji přemíra jídla či pití, intenzivní smích, změna tep­loty a podobně. Myslíte si, že je to problém, který vám kromě ztráty důstojnosti nepřivodí větší komplikace? Ne vždycky.

Volejte doktora!

I když vám občas připadá, že škytání trvá věčnost, málokdy je to déle než pár minut. Jsou však i případy tzv. chronické škytav­ky, která ne a ne přestat. Pokud vám po chvíli škytání už leze na nervy, zkuste si představit, jak byste se cítili, kdybyste ho museli snášet třeba měsíc či rok. Takové případy už vyžadují lékařský zásah. Trvá-li škytavka déle než 24 hodin, raději se obraťte na odborníka, jinak si můžete přivodit naprosté vyčerpání nebo metabolický rozvrat organismu. S dlouhotrvající škytavkou nejspíš skončíte na pár dní v nemocnici na lécích. Lékař musí vyloučit možnost, že je váš stav příznakem jiné choroby (zánětu plic, encefalitidy, vnitrolební hypertenze, infarktu nebo otravy).

Jak s ní zatočit?

Každý rád poradí některý ze ‚zaručených‘ receptů – dát si na jazyk hořčici s pár kapkami octa, spojit ruce za zády, naklonit se a polknout vodu, zadržet dech a spojit konečky malíčků a palců nebo si dát za krk sáček s ledem. Vyzkoušet můžete vše. Podle odborníků však mají smysl jen takové postupy, které jsou založené na:
✓ změně hloubky a rychlosti dýchání
✓ změně polohy těla
✓ změně teploty v hrtanu
Osvědčené pití studené vody či zadržová­ní dechu tedy mohou zafungovat. Asi však stejně budete muset počkat, až škytavka sama odezní.

Pomůže akupresura

Nemáte-li po ruce vodu, zkuste alternativní metodu, na niž spousta lidí nedá dopustit právě v případě škytavky. Akupresurní bod mačkejte co nejsilněji alespoň půl minuty.
Bod 1: Uprostřed vnitřní strany předloktí, tři prsty nad zápěstní rýhou. Bod najdete v prohlubni mezi dvěma šlachami.
Bod 2: Jamka na spodní straně krku mezi klíčními kostmi.
Bod 3: Horní strana klíční kosti, asi pět prstů od středu krku.