Kdy je dobré začít s regenerací pleti

Pleť stárne už od našeho narození. první známky stárnutí vidíte ve dvaceti. Ve 45 letech pomalu začíná klesat schopnost kůže se regenerovat.

Na svět jsme přišli zabalení do materiálu, který je lehký, ale přitom pevný, pružný a nepromokavý... Ano, je to pokožka, kdo naše tělo chrání před vlivy okolního světa. S námi roste, opravuje se, je dokonalým senzorem – informuje nás o prostředí, ve kterém se pohybujeme.

Je bariérou, která nás chrání před znečištěným ovzduším, škodlivým zářením, poraněními a nebezpečnými mikroorganismy. Žádná část lidského těla nevyžaduje tolik pozornosti jako naše kůže. Ošetřujeme ji krémy, zkoumáme každou změ­nu, prověřujeme i drobnou vrásku či skvrnku. Víte, že kůži tvoří tři vrstvy – epidermis, dermis, hypodermis? A všechny tři jsou stejně důležité.

Jeden za všechny, všichni za jednoho...
Horní vrstva epidermis je průsvitná a neobsahuje cévy. Rodí se v ní nové kožní buňky. Po narození se pomalu pohybují směrem nahoru, přičemž ztrácejí hydrataci a zplošťují se, až nakonec vytvoří papírově tenkou vrstvičku na povrchu epidermis. Tato tenká bariéra chrání naši kůži před ztrátou hydratace a poškozením zvenku. Je-li pleť mladá, kožní buňky se nahrazují každých 15 až 30 dní. Jak stárneme, obnova buněk může trvat až dvakrát tak dlouho.

Prostřední kůže se nazývá dermis. Obsahuje kolagen a elastin, dávající kůži formu, tvar a pružnost. V mladé kůži se kolagen a elastin neustále obnovují. Proto se mladá pleť stále vrací do svého původního tvaru, aniž by se na ní tvořily vrásky. Ve starší kůži už kolagen a elastin nejsou tím, čím bývaly, a tak často se neobnovují. Starší kůže se proto prověšuje a tvoří se na ní vrásky.

Třetí vrstvou je hypodermis. Leží pod vrstvou dermis a tvoří ji tuková tkáň, která je polštářem pro obě horní vrstvy nad sebou.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Krása & Móda