29. června 2012
Možná vám články o ochraně vlasů před sluncem už přijdou jako obehraná písnička, ale jejich rady poslouchejte. Jinak budete sluncem spálené vlasy hojit až do následujícího léta...

Blankytně modrá obloha, průz­račné moře a bílý písek, ale také vysoké teploty, letní větřík, sůl v moři, chlor v bazénu… Pro vás možná ideální letní dovolená, pro vaši pleť a vlasy zátěž… Během pobytu na slunci je třeba důkladně chránit nejen pokožku, ale i vlasy. Pokud jim neposkytnete náležitou ochranu, budete si z dovolené, kromě nádherných fotografií, odvážet vlasy sušší, křehčí, bez pružnosti a s roztřepenými konečky. O tom, že budou postrádat lesk i bar­vu, nemluvě… A co máme na mysli pod pojmem náležitá ochrana? Speciální vlasovou kosmetiku, která se prodává v salonech. S výběrem produktů vám na místě poradí.

Kutikula vlasu, kortex vlasu a ti druzí…
Vystavení se UV paprskům, mořské či chloro­vané vodě představuje ohrožení jak pro vla­sy, tak pro vlasovou pokožku. Jaké nebezpečí konkrétně plyne ze slunečního záření? UV paprsky odlupují kutikulu vlasu (vnější vrstva vlasů – šupinovité destičky, které vznikají při růstu vlasu, vypadají jako střešní tašky v šesti až deseti kruhovitých vrstvách a překrývají se ze 4/5, podle množství vrstev kutikuly lze rozpoznat, jak je vlas silný, a navíc kutikula je tvrdou ochranou vlasu proti nečistotám a vodě), vlasy se stávají hrubé, nevýrazné, ma­jí tendenci se lámat a vypadávat.

Paprsky dál pronikají do kortexu vlasu (vnitřní vlasová kůra, tvoří největší část vlasu – přibližně osmdesát procent) a způsobují blednutí barvených i přírodních vlasů. Vlasy se stávají mnohem slabší a křehčí. A jaké nebezpečí číhá na vlasy v chlorované či mořské vodě? Chemikálie v bazénech a mořská sůl odlupují blahodárné oleje, vážou se na vlasy a tím zvyšují riziko poškození vlasů sluncem.