16. června 2012
Vaše psychika není ze železa. Co se děje, když s ní pořádně zamává stres?

Jistě vám neušlo, že se celebrity občas chovají divně. Třeba Britney Spears si nedávno nejprve oholila hlavu a o pár dní později rozkopala dotěrnému paparazzovi auto. V novinách se hned začalo psát, že se zpěvačka nervově zhroutila. Jenže co to vlastně znamená? A ohrožuje psychický kolaps i vás? Nervové zhroucení neoznačuje žádnou konkrétní chorobu. Od začátku dvacátého století se takhle nazývá celá řada duševních nemocí – deprese, rozdvojená osobnost, úzkostné poruchy. I když ale žádnou z těchto chorob netrpíte, vaše psychika může v těžkých chvílích začít křičet o pomoc. Vaše nervy jsou totiž křehčí, než si myslíte, a můžou se unavit stejně jako tělo. Když se dlouhodobě stresujete, jednoho dne vám vaše duše prostě oznámí: Mám toho dost.

Vzkypí ve vás potlačované emoce a najednou se nemůžete ovládat. Důsledek: Výbuchy pláče nebo vzteku, záchvaty paniky, podivné úlety, kterých později litujete. Tento stav důvěrně znají třeba některé české celebrity, o nichž se co chvíli dočtete, že „skončily na kapačkách“. Pokud se sesypete, nemáte se za co stydět. V Čechách dodnes každý, kdo má problémy s psychikou, platí často za blázna. Jenže třeba v Japonsku se nervové zhroucení bere velmi vážně.

Když se složíte, všichni okolo vás našlapují po špičkách, jsou na vás nesmírně hodní a šéf vám dokonce bez řečí dopřeje několik dní volna. Jak poznáte, jestli patříte k ohroženým druhům? Odborníci na duši tvrdí, že křehké nervy se dědí. V nebezpečné zóně se nacházejí také ženy, které pracují s lidmi a často se v zaměstnání stresují – třeba lékařky, policistky, učitelky. Jako rozbuška může zafungovat například úmrtí v rodině, rozchod, vyhazov z práce, dokonce ale i obyčejné stěhování. Zjistěte, jak poznáte, že si na vás nebo na vaši kamarádku brousí zuby nervové zhroucení.