14. června 2012
Věříte, že zubům škodí bělení? A že v těhotenství se víc kazí? Zjistili jsme, která z těchto tvrzení jsou jen pověry. Čtěte překvapivá fakta o svém chrupu a ověřte si, že o něj dobře pečujete.

Kdyby se vás někdo zeptal, jestli si umíte správně čistit zuby, nejspíš byste odpověděla: „Jasně.“ Průzkumy ale ukazují, že přes 70 % Čechů se o svůj chrup nedokáže pořádně starat. Zkuste si změřit, jak dlouho obvykle používáte kartáček. Minutu? Dvě? Ve skutečnosti byste měla každý jednotlivý zub opečovávat deset vteřin. To znamená, že celému chrupu náleží tříminutová očista. Průměrný Čech si přitom drhne zuby dvacet vteřin ráno a dvacet vteřin večer!

Důsledek? Zbytečné kazy, obnažené zubní krčky, krvácivé dásně. Další průšvih je, že o zubech a o ústní hygieně kolují mezi lidmi mraky mýtů, které mají s realitou společného méně než pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících. A když se takovými nesmyslnými pověrami řídíte, můžete svému chrupu uškodit. Se správnou péčí o zuby by vás v ideálním případě měl seznámit stomatolog, ne všichni to ale dělají. Abychom vám honbu za zdravými kusadly usnadnili, prověřili jsme známé pověry o zubech a shromáždili jsme odpovědi na otázky, které nejčastěji stomatologům kladete. Právě teď máte jedinečnou šanci zjistit pravdu o svém chrupu a ověřit si, jestli se o něj správně staráte.

1. mýtus: „stačí dvakrát denně použít kartáček.”
Kromě kartáčku byste totiž měla používat i dentální nit, kterou vysmýčíte mezizubní prostory. Spousta Čechů s ní moc nekamarádí – a to je chyba. V nevyčištěných škvírách mezi zuby totiž vzniká ideální podhoubí pro kazy. Nejlepší by bylo, kdybyste si mohla kartáčkem a nití vycídit chrup úplně po každém jídle. Jenže je jasné, že to vždycky nejde. „Proto se uvádí jako dostačující čištění dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním,“ vysvětluje stomatoložka Kateřina Lesová ze soukromé ordinace v Praze. „Během dne můžete po jídle žvýkat žvýkačky bez cukru. Nutno podotknout, že když si budete čistit zuby dvakrát denně pořádně, bude to lepší, než když to uděláte víckrát, ale nedbale.“

Pravidlo číslo jedna zní: Nikdy nechoďte spát s nevyčištěnými zuby! Naprosto mylná je pověra, že jestliže si večer nemůžete vyčistit zuby, vyplatí se sníst jablko. „To má sice určitý stírací efekt, pokud je tvrdé, ale obsahuje cukry a kyseliny, které napomáhají vzniku zubního kazu,“ varuje Kateřina Lesová. Vhodnější je tvrdá zelenina – třeba mrkev. V nejlepším případě místo kartáčku a pasty použijte žvýkačku bez cukru. Nemělo by se to ale stávat často.