25. května 2012
Kdo je pátým hrdinou Sexu ve městě? Boty designéra Manola Blahnika.

Chybělo jen málo a Manolo Blahnik (65) měl českou občanku. Je totiž po matce Španěl a po otci Čech. Do života na vysoké noze a ještě vyšších [file:68593]podpatcích vykročil z místa, kde mohl obouvat maximálně tenisky. Narodil se totiž na Kanárských ostrovech a dětství prožil na banánových plantážích. Studoval v Ženevě, bydlel v Paříži a Londýně a původně se chtěl stát filmovým architektem. Do světa filmu se ale otiskly až jeho boty, které navrhl pro muzikál Moulin Rouge nebo před několika lety pro historický film Marie Antoinetta.
 
Monogamní s Blahnikem
„Ne každé manželství vydrží navěky, ale s Blahnikem můžete být monogamní,“ pronesla Sarah Jessica Parker na oslavě mistrových pětašedesátin. Blahnik je v první řadě poctivý řemeslník. Rukama mu projde každý pár obuvi. Sám naskicuje návrh, vyřeže kopyta, vybere materiál a dohlíží na ševce v továrnách. Blahnika spíš než podpatek fascinuje oblouk ženského chodidla, které vysoké boty vytvoří. Na konci sedmdesátých let navrhl první botu na podpatku bez podpatku.
 
KDO JE NOSÍ: Gwyneth Paltrow, Kate Moss nebo Madonna, Marge Simpson a Carrie Bradshaw.

ZA KOLIK: Pět set padesát za botky na denní nošení, sedm stovek za sandálky nebo sedm tisíc dolarů za kozačky z aligátora. 

MISTROVA SPECIALITA: Lodička z oceli, hliníku a titanu, která se nedostala do běžné produkce, podpatek ostrý jako žiletka by lehce mohl propíchnout ruku.