23. května 2012
V oblasti diet jste vyzkoušela ledacos a stále nevíte, která vás letos dostane do plavek?

Co dělat, když nemáte času nazbyt a potřebujete se zbavit nadbytečných kilogramů v krátkém čase? Můžete držet půst, což považuji za středověký druh mučení. Nebo vyzkoušet čínskou medicínu. 

Do toho!
Na úplném začátku se objednáte do některého z center čínské medicíny nebo akupunktury. Kúra trvá dvacet dnů. Pokud máte panickou hrůzu z jehel, nastává překážka číslo jedna. Svůj strach musíte překonat anebo aspoň zatnout zuby a zavřít oči, jako jsem to udělala já. Lékař nebo terapeut vám v uchu „nabodne“ místa, která způsobí, že vydržíte přísnou dietu a po nocích nebudete brousit kolem lákavě plné ledničky. Jehly působením na konkrétní reflexní body zaženou hlad i stres, sníží sekreci žaludečních šťáv. (Jehličky se napichují po čtyřiadvacetihodinovém hladovění, aby se podařilo vybrat nejvhodnější místa.)

Životu bezpečné
Myslíte si, že bez pořádného oběda nebo velkého zeleninového salátu k večeři nepřežijete? Chyba. Současný blahobyt sebou nese také „rozežranost“. Redukční kúra za pomoci akupunktury by vás měla naučit vystačit s málem a hlavně si jídlo opravdu vychutnat. Co byste řekla třeba deseti lískovým oříškům k obědu? Ano, taková položka v přísném jídelníčku existuje. Celé dvacetidenní menu je sestaveno tak, že do těla dostanete všechny nezbytné látky – minerály, vitaminy, bílkoviny i fosfolipidy. Základem je si oněch deset oříšků nebo jogurt užít do poslední lžičky. Řádně vše rozkousat, vychutnat a zapamatovat. Jíst byste měla pouze ve chvílích, kdy nemyslíte na nic jiného než na jídlo. Práce a další stresové faktory musí z hlavy pryč. (Právě tohle je také jedno z mnoha poselství, která by vám měla vydržet i po skončení kúry.) Celých dvacet dnů zůstáváte pod dohledem terapeuta. Takže pokud se objeví jakékoliv nečekané komplikace, třeba se uvolní jehlička, chuť na jídlo je nepřekonatelná apod., máte se na koho obrátit. Velkými plusy – vedle shozených kilogramů – je detoxikace organismu. To minimum potravin, které máte dovolené, byste měla kupovat v co nejčerstvějším stavu a ideálně v biokvalitě. Pro váš trávicí trakt je těchto dvacet dnů něco jako pobyt v lázních. Protože ho nezatěžujete litry černé kávy nebo smetanovými omáčkami, má čas se regenerovat. Během kúry byste měla zhubnout až devítinu své výchozí váhy. Jsou-li vaše cíle nastaveny ještě výš, můžete si vše zopakovat. Musíte si však dopřát určitou bezjehličkovou pauzu – ale bez nezřízeného přejídání se.