20. dubna 2012
Jaké životní momenty nám přidávají kila a co proti tomu můžeme dělat? A víte, že v rámci Evropy patříme mezi nejtlustší národy? Nadváhou či obezitou u nás trpí přes 73 % mužů a téměř 58 % žen!

Časopisy, televize i internet nám už od ledna radí, jak zhubnout do plavek a zbavit se celulitidy, ‚rádobyodborné‘ knihy nám popisují zaručené diety, farmaceutický průmysl vyvíjí stále nové a ještě ‚zázračnější‘ pilulky… A všem se daří. Protože lidi většinou nechtějí být neforemnými, upocenými tlusťochy, ale touží být krásní, štíhlí a fit – tak jak jim to podsouvají všechna média… Ale je skutečně dieta, cvičení a krém na celulitidu přesně to, na co zaměřit svou pozornost? Nebo by důvod přebytečných kilogramů mohl spočívat ještě v něčem jiném? Jak třeba naše tloustnutí či hubnutí ovlivňuje věk, životní styl, zásadní životní situace? A jakou roli v tom hraje naše psychika?

Co máme ve vínku, neovlivníme
Obecně vzato je tato nová epidemie obezity nejspíš jakási daň z nadbytku. Zatímco naše tělo je naprogramováno tak, že si ‚člověk lovec‘ něco uloví a pak hladoví, než se mu zase podaří další úspěšný lov, dnešní realita je jiná. Něco pořádného si bez potíží ‚ulovíme‘ nejméně pětkrát denně. Ovšem, naše tělo si pamatuje původní vzorec: Najez se a ulož zásoby na horší časy! Ale ty nějak v naší době nepřicházejí – na rozdíl od dalšího přísunu kalorií. Svou roli sice při obezitě hraje genetika, ale neznamená to, že se s tím nedá nic dělat. Že se zkrátka musíme s tloušťkou smířit. Jenom to bude trochu těžší… „Člověk musí vzít v potaz genetiku, své dispozice a musí s tím pracovat: Stesky typu, že kamarádky chodí do cukrárny každý den a jsou jako žížaly, zatímco já jdu na dort jednou za měsíc a mám pět kilo nahoře, jsou na nic,“ říká PhDr. Zdeňka Sládečková z Klubu Diana. „Například já pocházím z mlynářského rodu – mám ve vínku být tlustá jako všechny moje babičky a pratety, abych tu mlynářskou dřinu zvládla. Babička mě v mých patnácti vykrmila na 90 kilo! Na mlynářku by to bylo v pořádku, na psycholožku, která má druhým pomáhat hubnout – nic moc… Ale je to i výhoda: Zatímco moje kdysi ‚od přírody‘ štíhlé kamarádky mě s váhou dávno kvůli porodům, rozvodům a klimakteriu předběhly, já vzala genetiku na vědomí už dávno a naučila se svou váhu hlídat.“