18. dubna 2012
Sladší spánek, žádné migrény, radost ze života. Zní to jako seznam toho, co vám přesně chybí? Zkuste promačkat pár bodů na rukou.

Při slově reflexologie se vám asi vybaví cosi jako mačkání nohou. Ne že byste byla tak vedle. Tento alternativní způsob léčby se opravdu zabývá tisknutím jistých bodů na chodidlech. Pokud však nemáte akrobatické vlohy, vaše vlastní ťapky nejsou pro vás zrovna tím nejpřístupnějším místem. Naštěstí můžete podobných účinků dosáhnout i důkladným prohnětením jiných míst, například rukou. Poznáte, že vaše dlaně skrývají takový ozdravný potenciál, o jakém se vám ani nesnilo.

Taje reflexologie
Holistické způsoby léčby se na západě v poslední době těší velké oblibě, takže kromě svého obvodního doktora tam běžně navštěvují ještě některého z alternativních léčitelů – homeopata, aromaterapeuta či reflexologa. Princ Charles dokonce navrhl vládě, aby přihodila pár milionů liber na dotaci těchto nestandardních postupů v medicíně. Některé velké společnosti v Japonsku či Dánsku zařadily reflexologii do zdravotních programů svých zaměstnanců – prý tak ročně ušetří miliony, které by jinak musely vyplatit na nemocenských dávkách. Reflexní terapeuti Július a Beáta Patakyovi z Psár u Prahy potvrzují, že zájem o jejich umění se zvyšuje i v Čechách. „Lidé zjišťují, že když jim pošesté nezabrala antibiotika, něco není v pořádku, a začínají se ohlížet po jiných možnostech.“

Reflexologie je metoda, při níž se prsty i dlaněmi tisknou vybraná místa na těle – reflexy. Představte si dálnice nervových buněk ve svém těle, jimiž se při stresových situacích přenášejí výstražné signály. Stačí jen, abyste přitlačila palec na určité místo, a tok tísnivých informací se přeruší. Tímto jednoduchým, leč účinným úkonem přivedete tělo zpět do rovnováhy. Nejspolehlivější vypínače se nacházejí na chodidlech, rukou a uších. Každý z těchto bodů spadá do jedné z několika zón (proto se reflexologie někdy nazývá zónová terapie), která odpovídá určitému orgánu. Abyste tedy svým ústrojím a údům odňala jejich bolesti a strasti, potřebujete jen znát, kudy která dálnice vede.