6. dubna 2012
Pryč s babskými moudry na téma „kdy je nejlepší čas otěhotnět“. Nespoléhejte na řečičky, ale na naprosto racionální lékaře.

První menstruace neznamená, že je dívka připravená donosit a porodit dítě. V této době ještě není dokončený pohlavní vývoj a ovulace pořád nebývá pravidelná. To ovšem neznamená, že holka nemůže otěhotnět. Těhotenství je ale pro nezralý organismus velkou fyzickou a psychickou zátěží. Velmi mladým maminkám hrozí vyšší počet chromozomálních poruch (např. Downova choroba) a také předčasný porod nezralého miminka. Ideální věk otěhotnět začíná kolem dvacátých až dvaadvacátých narozenin. Po takové oslavě byste se už měla proměnit ve vyzrálou ženu, pro kterou je péče o dítě radostí, ne stresem.

Tzv. ideální věk
V optimálním případě si můžete plánovat zplození své zmenšeniny v rozmezí dvacátého a třicátého roku. Ideální věk je to i z hlediska úmrtnosti dětí při porodu. Měla byste ovšem počítat s tím, že ne vždy se dílko hned povede. Někdy si prostě kdosi tam nahoře nepřeje, aby vaše miminko mělo za tátu zrovna toho, kdo vám v posteli lochtá chodidla. Lékaři postelovým pokusům dávají přibližně rok, pak už by měla přijít na řadu medicína. Plánujete-li miminko, a to v jakémkoli věku, měla byste dlouhodobě užívat kyselinu listovou (vitamin ze skupiny B), neměla byste absolvovat žádná očkování, a pokud možno, vyhýbejte se infekčním chorobám. Chřipkové epidemie bývají nejednou důvodem častých potratů. Do velké míry těhotenství také ovlivňuje životospráva: dostatek spánku, vynechání alkoholu a kouření, prostředí, ve kterém žijete, psychická zátěž, kvalitní strava bohatá na vlákninu, vitaminy a kalcium, pitný režim a přiměřený pohyb.