27. února 2012
Předávkování či naopak neúčinnost. Takový výsledek může mít současné užívání dvou nebo více léků. A dá se na to dokonce i zemřít...

Předepsali vám různí specialisté každý sadu léků a vy se ještě ‚dokrmujete‘ volně prodejnými doplňky stravy a léčivy? Tak to nemusí dobře dopadnout. Odborníci v současnosti registrují okolo 4 500 závažných lékových interakcí, kdy podání léku současně s jiným medikamentem (ale také s konkrétní potravou nebo nápojem) může člověku poškodit zdraví, a 200 z nich doká­že ohrozit i na životě.

Komplikace způsobené špatně zvolenými léky přitom nejsou nijak vzácný jev. Např. v USA podle výzkumu ročně v důsledku nežádoucích účinků léků umírá přes sto tisíc lidí. V České republice se zatím taková statistika nevede. Možná proto máme sklon možné komplikace způsobené nevhodnými kombinacemi léků podceňovat. Nač si tedy dát pozor?

Ptát se a číst

Na nežádoucí interakce daného léku sice upozorňuje příbalový leták, ale ten dvě třetiny lidí nečtou, anebo se jím neřídí. Tím se však vystavují riziku. U velké skupiny léků hraje významnou roli také genetická výbava člověka. Někdo má pomalý metabolismus (a hrozí mu otrava, protože nestačí dávky včas zpracovávat a ty se v těle hromadí), někdo rychlý (léčivé látky pak nestihnou vůbec účinkovat). Takových lidí je přibližně deset procent. S tím je třeba počítat.

Přes devadesát procent kontaktů pacienta s lékařem končí předepsáním léku na recept. Ani specialista, ani praktický lékař tak nemusí mít přehled o všech lécích, které jejich pacient užívá. A 7 % pacientů chodí se stejným problémem hned k několika lékařům a pak může užívat dva léky s různým názvem, ale se stejnou účinnou látkou.