26. února 2012
Téměř každého občas něco bolí. Co nejvíc a jaké se objevují ‚novinky‘, na to odpověděl výzkum.

Téměř všechny obyvatele České republiky (97 %) bez ohledu na věk, pohlaví nebo postavení občas něco bolí. Někteří se s bolestí potýkají i několikrát do týd­ne. Toto se z dlouhodobého hlediska nemění, stejné to měli i naši rodiče a prarodiče, stejné to bylo i ve středově­ku. Nyní nás však na rozdíl od našich předků sužují typicky civilizační projevy: lidé si nejčastěji  stěžují na bolest hlavy, zad, svalů a kloubů – tyto problémy měla v uplynulém půlroce více než polovina respon­dentů.

A 16 % z nás bolí hlava pravidelně každý týden – výrazně převládají ženy. Celkem nepřekvapí, že se zády a klouby mají problémy především lidé po padesátce a oso­by s nadváhou, na tuto civilizační metlu jsme si již zvykli. Naopak dávný postrach – bolest zubů – díky ústní hygieně a pravidelné péči vůbec nezná 45 % lidí. Stále více dotázaných také uvádí typicky psychosomatické bolesti (např. krční páteře, žaludeční neurózy, migrény), vyvolané stresem či špatným psychickým stavem, které razantně narůstají ze­-jména u mladších ročníků respondentů.

Prášky jako všelék?

Tři čtvrtiny lidí si při nástu­pu bolesti hned vezmou tišící prášek. Zhruba stejný počet nás má léky proti bolesti již připravené doma ‚do foroty‘. Více než čtvrtina lidí, převážně ženy, však nosí prášky pro jistotu i s sebou v tašce. Přitom se ale jen čtvrtina lidí zajímá o bezpečnost léků, správné dávkování a vedlejší účinky a čte příbalové letáčky, což je s ohledem např. na řízení auta dost zarážející. Nejdůležitější je pro většinu lidí hlavně rychlý nástup účinku. 

Užitečný indikátor

Odborníci však upozorňují, že ‚práškování‘ je nebezpečný trend. Bolest bývá signálem, že v těle není něco v pořádku. Pokud ji pouze potlačíme s tím, že když nás nic nebolí, jsme zdraví, může se její příčina natolik zhoršit, že člověk skončí na pohotovos­ti nebo ho čeká operace. To platí zejména o bolestech břicha, ale také zubů. Anebo může bolest přejít v chronickou, která působí negativně na tělesný i psychický stav člověka. Pro­to by prášky měly být jen prv­ní pomocí s tím, že následovat bude návštěva lékaře.