23. února 2012
Při chřipce zůstaňte doma v klidu. Rozhodně ji nepřecházejte.

Odborníci varují, že nápor chřipko­vé epidemie je za dveřmi. Dramatický nárůst nemocných lze čekat v podstatě každým dnem, onemocnět může i více než 1 milion obyvatel ČR. Proto věnujte zvýšenou péči prevenci. Ti, kdo se proti chřipce nechali očkovat, by měli být chráněni. Ostatní se budou muset spolehnout na běžnou prevenci. K nákaze může dojít vzduchem (smr­ká­ní, kýchání) i přímým a nepřímým kontaktem. Viry navíc přežívají i několik dnů, zejména na běžně používaných věcech jako kliky, držadla, peníze apod. Nemoc­ní by tedy měli omezit pobyt mezi lidmi na minimum, zakrývat si při kýchání a ka­šli ústa a používat jednorázové kapesní­ky.

Akce čisté ruce

V období chřipkové epidemie by měli být všichni co nejvíc obezřetní a ohleduplní. K nejzákladnějším a nejsnazším preventivním opatřením proti chřipce i ostatním nakažlivým nemocem patří časté mytí rukou. Jedná se o účinné a přitom levné opatření. Má-li být ovšem hygiena rukou v boji proti bakteriím a virům efektivní, je nutné dodržovat několik důležitých pravidel.

Ať jste již chřipkou onemocněli, nebo máte to štěstí a jste zatím zdraví, myjte si ruce co nejčastěji – pod teplou tekoucí vodou a vždy použijte mýdlo, nejlépe antibakteriální, které obsahuje dezinfekční přísady a hubí bakterie a viry s téměř 100% účinností. Na veřejných toaletách dávejte přednost papírovým utěrkám na ruce a nezapomeňte, že viro­vá líheň je i na klice vstupních dveří. Pro­to si otevírej­te dveře loktem nebo přes kapesník. Není-li možné si ruce umýt, využijte jiné dezinfekční prostředky. Na trhu se např. objevila novinka Detoll – antibakteriální gel na ruce. Praktické balení se vejde do kabelky a můžete ho nosit stále s sebou. Sta­čí pár kapek, které rozetřete na ruce, a zbaví vás 99,9 % bakterií.