1. února 2018
Možná se na dítě ještě necítíte. Ale co až nastane ta pravá doba – podaří se vám vůbec otěhotnět?

Plánujete dítě – jednou. A možná máte pocit, že i v třiatřiceti máte na tlačení kočáru pořád spoustu času. Trend posledních let je jasný: Češky stále častěji odsouvají mateřství na později. Zatímco v roce 1991 se průměrný věk prvorodiček pohyboval okolo čtyřiadvaceti let, v roce 2008 už to bylo sedmadvacet let a hlavně ve větších městech přibývá žen, které s prvním mateřstvím počkaly dokonce až na pětatřicáté narozeniny.

Zajímavé je, že Češky nejčastěji odsouvají mateřství ani ne tak kvůli kariéře, ale hlavně proto, aby se mohly věnovat koníčkům a užívat si nezávislost. Určitě ale dobře víte, že čím později se začnete o dítě snažit, tím nižší je šance, že se matkou vážně stanete. Odborníci upozorňují, že nejlepší věk pro první těhotenství je rozhodně do třiceti let.

Zajímá vás, jestli zrovna vám můžou při dělání dětí hrozit potíže? Plodnost se bohužel nedá změřit žádným jednoduchým testem, dá se ale odhadnout, jak si přibližně stojíte – a případně včas zapracovat na nápravě. Prozkoumali jsme nejnovější lékařské studie a oslovili odborníky, abyste měla jasno, jak své plodnosti můžete prodloužit záruční dobu a udržet ji do chvíle, kdy přijde její čas.