9. února 2018
Když se na sebe podíváte do zrcadla, můžete hned poznat, jak jste na tom se zdravím. Těchto dvanáct znaků říká, že...

Možná se právě teď cítíte skvěle. Jenže tělo vám umí drobnými signály naznačit, že vaše zdraví není až tak pevné, jak si myslíte. Třeba vám chybějí v těle některé důležité vitaminy nebo si až moc pochutnáváte na něčem, co vám likviduje játra. Čtěte, co vám tělo vzkazuje. Když si prohlédnete svou pleť nebo oči podle našeho návodu, můžete hned poznat, zda jste tak zdravá, jak se cítíte. Těchto dvanáct signálů tvrdí, že…

Signál č. 1: povlak na jazyku

Zdravý jazyk má růžový odstín – třeba jako jahodová žvýkačka. Bledší nebo hnědší barva (třeba odstín pečeného masa) může znamenat, že se tělo potýká s chudokrevností – jinými slovy nevyrábí dost červených krvinek. Mezi další příznaky chudokrevnosti patří také neustálá únava (i po dlouhém spánku), malátnost nebo padání vlasů. Množství červených krvinek se dá snadno zjistit odběrem krve. Pokud se ukáže, že se vás anémie týká, měla byste jíst víc potravin bohatých na železo, jako je třeba červené maso. Lékař vám navíc doporučí vhodné potravinové doplňky, které koupíte v lékárně.

Signál č. 2: červené skvrny na tvářích

Jestliže vám na obličeji občas naskákají flíčky v barvě červeného vína, může je mít na svědomí látka histamin, kterou tělo vyrábí po požití některých jídel – nejčastěji po čokoládě, mořských plodech, rajčatech nebo jahodách. Histamin vám pak v těle může zůstat až osmačtyřicet hodin, i když už jste jídlo dávno strávila. Pokud se však neobjeví žádné další nepříjemné příznaky, nemusíte se bát, že trpíte alergií na potraviny. Histamin vám neublíží. Klidně si výše uvedené dobroty dopřávejte dál, ale omezte je pro jistotu na jednu porci denně.

Signál č. 3: prasklé žilky v očích

Jestliže se vám po bělmu rozbíhají popraskané červené žilky, možná to přeháníte s užíváním léků proti bolesti, které obsahují ibuprofen. Ten zeslabuje cévy a zvyšuje sklon k jejich ucpávání a otékání. Pokud tyhle medikamenty berete denně po dobu několika týdnů, můžou vám začít krvácet droboučké cévy v očích. Snižte proto dávku léků nebo raději rovnou přejděte na přípravky s podobným léčebným účinkem, které ale obsahují acetaminofen. Ptejte se v lékárně.