5. listopadu 2018
Pokud si nevíte rady s vánočním dárkem, hledáte inspiraci nebo máte ve svém okolí nějakého malého knihomola, pak zbystřete! Ne nadarmo se říká, že knihou neurazíš – knížky jsou těmi nejvděčnějšími dárky.

A my pro vás máme pár tipů, jak potěšit široké věkové spektrum dětských čtenářů, z produkce nakladatelství PRESCO GROUP, které vydává úžasné dětské knížky pod značkou ELLA & MAX.

Pro nejmenší

Vaší pozornosti by zcela určitě neměly ujít Velké knížky pro malé vypravěče – obrázková maxi leporela, jež nenásilným, hravým způsobem rozvíjejí předčtenářské dovednosti, a jsou proto ideální branou do světa knih. S těmihle bohatě ilustrovanými knížkami se děti nikdy nebudou nudit! A nejlepší na nich je, že aby se malí čtenáři dozvěděli, o čem jsou, vůbec nemusejí umět číst. Propracované kresbičky totiž tvoří příběhy samy o sobě – stačí se jen pozorně dívat a nechat běžet představivost a fantazii na plné obrátky… Již první knihy této řady se okamžitě po vydání staly bestsellery, a nabídka „vyprávěcích“ leporel se proto stále utěšeně rozrůstá.

Vybírat můžete z titulů LETIŠTĚ, O AUTECH, STAVBA, FARMA, PRAHA, POHÁDKY, VESELÉ NESMYSLY, SLOVÍČKA nebo ZVÍŘATA. Zhruba stejné věkové kategorii je určena humorná veršovaná knížka Dráček Zog a princezna rebelka. V netradičních ilustracích na jejích stránkách ožívá stejně netradiční příběh netradiční princezny Elly. Ella totiž není jen tak nějaká princezna! Nažehlené šatičky ani drahokamy jí nic neříkají, raději cestuje po celém světě a pomáhá potřebným. A zatímco obyčejná princezna se nechá sežrat drakem nebo čeká na prince, který ji vysvobodí z jeho spárů, Ella si draka jménem Zog ochočí a prince zaměstná jako svého pomocníka v létající ambulanci! Příběh, který se o Vánocích objeví také na televizní obrazovce, a to dokonce v hlavním vysílacím čase kanálu BBC, do češtiny brilantně přebásnil Robin Král, textař a překladatel, sám autor řady úspěšných knížek pro děti, za něž získal mj. prestižní ocenění Magnesia Litera.

Pro školáky

Děti ve školním věku začínají inklinovat k příběhům, a tak velmi ocení motivační Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční nebo Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné. Tyhle knihy se hodí všem, kdo by rovněž chtěli být výjimeční. Přinášejí medailonky známých i méně známých osobností, které právě takové jsou. Nečekejte ale příběhy akčních hrdinů zachraňujících lidstvo ani miláčků osudu, jimž sudičky nadělily krásu, inteligenci, štěstí a bohatství už do kolébky. Ne – každá z osobností si musela vybojovat nějaký svůj osobní zápas. Někdo se dokázal vzepřít nepříznivému životnímu údělu, vymanit se z prostředí, odkud vzešel, vypracovat se díky své píli či neotřesitelné důvěře v sebe sama. Jiný se nebál vybočit z řady, prolamovat společenská tabu, vzdorovat předsudkům nebo autoritám, často navzdory nesnázím a někdy i tváří v tvář velkému nebezpečí. Další se vzdali pohodlí, aby pomáhali potřebným, nebo za ně dokonce bojovali, protože jim nebyl lhostejný osud druhých ani osud světa jako celku. Člověk nemusí být zrovna superhrdinou či superhrdinkou, aby dokázal být vzorem pro ostatní a učinit svět lepším!

Zkušenějším čtenářům dozajista učaruje Atlasem mýtů – jde přesně o ten druh knihy, ke které se lze neustále vracet! A zaujme nejen zvídavé děti, ale také jejich rodiče. Možná společně přijdou na to, jak málo toho vědí například o slovanských mýtech. Dost možná podstatně méně než třeba o mýtech řeckých, jež tvoří páteř evropské kultury, egyptských nebo severských… Na úchvatných mapách se zde představuje rovnou dvanáct mytologických světů! Čtenáři zjistí, jak podle představ té které kultury vypadal svět a jací bohové, hrdinové, stvoření či příšery ho obývali. V napínavých a leckdy bizarních příbězích si přečtou některé z mýtů a legend a na dalších stránkách se seznámí s děsivými bytostmi, posvátnými předměty či místy.

Trocha nostalgie

Taky jste jako malí milovali knížky Astrid Lindgrenové? Vyrostli jste na Dětech z Bullerbynu, Pipi Dlouhé punčoše, Ronje, dceři loupežníka, Karkulínovi ze střechy a dalších kouzelných příbězích nejlepší dětské spisovatelky na světě? Chtěli byste všechna ta úžasná dobrodružství zprostředkovat svým nebo i jiným dětem? Pak rozhodně sáhněte po knize Astrid Lindgrenová! Ta totiž vypráví o životě slavné spisovatelky, a kdokoli se do ní začte, rázem jako by se ocitl ve známých příbězích, doprovázený svéráznými dětskými hrdiny. Není divu – vždyť spoustu toho, o čem Astrid Lindgrenová psala, také sama zažila! „Vánoce mého dětství byly ze všech Vánoc, jaké si lze přát, nejčervenější, nejveselejší, nejzářivější a nejvíc voněly po perníčkách,“ prohlásila.

Další skvělé tipy na dárky najdete na: www.presco.cz