Co se stane, až kojenecké ústavy skončí...

Za dva roky začne platit zákaz přijímání nových dětí do kojeneckých ústavů, čímž síť těchto ústavů prakticky zanikne. Kde všechna miminka skončí? Stát jim přidělí rodinu. Třeba zrovna tu vaši.

Návštěva kojeneckého ústavu v Praze-Krči je zážitek, který člověk dlouho vydýchává. Slunce se prodírá skrze holé větve nádherného parku, který budovu ústavu obklopuje. Uvnitř je teplo. Možná až moc, ale když je někde pohromadě tolik malých dětí, asi to nejde jinak. A všechny se chtějí přitulit, dotýkat, stačí jim jen pár minut na osmělení, když přijde nový člověk. I ty nejmenší, co zatím umějí jen ležet ve vysokých postýlkách, otáčejí hlavy stejným směrem a natahují ruce s nevyslovenou prosbou: pochovat.

Ruku nejstarší dvouapůlleté holčičky, která se mi tak nějak vsunula do dlaně a chtěla se mnou odejít, jsem cítila ještě týden. A vybavuju si ten pocit dodnes, byť jsem v krčském kojeňáku byla na reportáži už před čtyřmi lety... Až tam jsem také pochopila, že kojenecké ústavy vážně nemají existovat. Dítě se nemá dělit o náruč, která jej přivine, s dvaceti dalšími dětmi. Nemá hladově stát v pořadníku na něčí úsměv. 

Krok správným směrem
Takže krok, který vláda udělala, míří správným směrem. Mimochodem, není to český výmysl, podobně se zachovaly i jiné země, třeba Anglie či Bulharsko. Rozpustily kojenecké ústavy a děti z nich přešly do profesionálních pěstounských rodin, které za péči o dítě dostávají plat.

Pro výchovu a budoucí život dítěte je to pochopitelně mnohem lepší model než ústav, kde dítě nejenže nepozná citovou blízkost rodičů, ale ani tu nezjistí některé dost podstatné detaily života. Třeba skutečnost, že jídlo samo od sebe nevzniká ve várnicích, které přiveze dodávka, ale že se vaří a něco se pro to předtím musí udělat, když se chce člověk najíst. Děti zkrátka mají právo na život v rodině, byť náhradní.

Jak konkrétně má tedy celý plán podle vlády vypadat? Od prvního ledna roku 2014 přestanou ústavy přijímat děti do tří let a od začátku roku 2016 se do náhradních rodin začnou umisťovat i děti od tří do sedmi let, a to tak, aby do roku 2018 žádné takové malé děti v ústavech nezbyly a měly všechny svou novou pěstounskou rodinu.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas