Dětský den kdykoli aneb cestujeme s dětmi

Nemusíte vymýšlet dětský program od A do Z na celý týden. Udělejte si malý výlet!

Za zvířaty – myšleno domácími – nemusíte jezdit daleko. Jedna z farem je na okraji Prahy 10. Jmenuje se Toulcův dvůr a původně fungovala jako středisko ekologické výchovy. Brzy se ale stala oblíbeným výletním místem pro rodiny s dětmi, které se sem těší na zvířátka, ať jsou to slepice, králíci, kozy, ovce, prasata, kravičky, koně, či dokonce i včely. A nakonec se můžete vydat na procházku po naučné stezce, která vás seznámí s okolní přírodou a provede vás po zajímavých místech v okolí.

Podobných míst je celá řada, patří k nim i ekologická farma Bovine v Heřmanovicích, asi dvacet kilometrů od Pradědu. Nabízejí tu ubytování v nově zrekonstruovaném rodinném domě. Podobný „venkovský“ víkend můžete zažít i v Selském dvoře v Raspenavě v Jizerských horách. Tady máte mimořádnou příležitost si hospodářská zvířata nejen prohlédnout, ale i zúčastnit se drobných prací a vaše ratolest si může také vybrat zvířátko, o které se bude starat. Je možné si zajezdit i na koni a až se unavíte kydáním hnoje, vykoupat se v rybníce...

Do pohádky
Určitě už jste někdy navštívila s dětmi loutkové divadlo, proč tentokrát nezajít do muzea hraček a loutek? Jedním z takových je Pohádková země – pohádkový dům Vítězslavy Klimtové, kde je instalována úžasná výstava strašidel. Uvidíte tady sklepení s čerty, velkého draka, obydlí skřítků, venkovní pohádkovou stezku a nakonec pohádkový ateliér. Vítězslava Klimtová je spisovatelka, grafička, ilustrátorka, ale především známá objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, rusalek, které s trochou fantazie každý nalezne ve svém okolí. Výlet do pohádkového domu v Pičíně určitě bude stát za to.

Anebo by vás zajímalo muzeum hraček? Nemáte-li to daleko do Rychnova nad Kněžnou nebo chcete-li si udělat víkendový výlet, pak navštivte muzeum hraček, které je přímo na náměstí v budově bývalé radnice. Ve třech místnostech jsou tady vystaveny hračky z let 1880 až 1960, a to díky nadšení několika sběratelů. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v minulých dvou stoletích, a proto jsou zde zastoupeny hračky české výroby nejen tovární, ale i domácí. Tehdejší děti byly odmala připravovány na svoje životní poslání a tomu samozřejmě odpovídají i typy hraček. Pro chlapce to jsou cínoví vojáčci, hrady, různé konstruktivní hry, stavebnice a mechanické hračky, například funkční parní strojek a elektrický vláček, děvčata měla panenky, pokojíčky, kočárky a hry, při kterých si procvičovala domácí práce. A na závěr dne mohou milovníci starých časů a dobré kávy zajít do blízké stylové kavárny Cafe Sultan, která dýchá noblesou a klidem třicátých let.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas