Hraná vášeň aneb erotika ve filmu

Ve snech si můžeme cestovat bezbřehou krajinou smyslových prožitků, které jsou v našem skutečném životě zakázané či jimi společnostopovrhuje. Fantazii leckdy odstartuje film...

Hvězdy stříbrného plátna se stávají sexuálními bohy a bohyněmi – jen si vzpomeňte na pověstná plná ňadra Marilyn Monroe, smyslné rty Angeliny Jolie nebo vypracované, svalnaté tělo Brada Pitta... Spousta dalších se objevuje v našich představách a touhách.

Erotické filmy jsou však pouze snový svět. Podle psychoanalytika Carla Gustava Junga nám dávají bez jakéhokoli nebezpečenství možnost prožít vzrušení, rozkoš a žádostivost. Na druhé straně nás sexuální scény – stejně jako erotická literatura – spíše pouze stimulují a nejsou úplnou náhradou našich životů. 

Saló aneb 120 dnů Sodomy
Skandální adaptace de Sadových románů, které se tak dostaly do období druhé světové války. Paralela mezi fašismem a sexuální deviací je tu na hranici únosnosti.

Pošťák vždy zvoní dvakrát
Frank v podání Jacka Nicholsona a Cora alias Jessica Lange v proslulé milostné scéně na kuchyňském stole. Mnozí se divili, že tak odvážné obrazy ve filmu zůstaly, jiní kritizovali, že při nich byli herci příliš chladní...

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Krása & Móda