Odvážná i nebezpečná Oděsa

Až tu ulehnete na pláž, uchvátí vás závan drsných časů. Pohlédněte s námi do ošlehaných tváří Oděsanů.

Těsně před tím, než jsem nastoupila do tramvaje číslo pět a vystoupila přímo na pláži Arkadia, mě Grisja Maximovna varovala: „Jestli v sobě máte aspoň trochu pudu sebezáchovy, tak tam nepojedete.“ Měla jsem její slova brát vážně, byla to stará židovka, v ukrajinské Oděse strávila celý svůj život a navíc se jí podařilo přežít koncentrační tábor. Arkadia je poslední veřejná pláž v Oděse. Když jsem dorazila na místo, překvapily mě cedule s nápisy „Pozor na hřebíky“. Prodírala jsem se zástupy stojících těl, s nohama lehce rozkročenýma a s pažemi mírně od těla.

Všichni měli oči zavřené a stáli čelem proti slunci. Zajímavý způsob meditace, pomyslela jsem si. Později mi ale Jevgenij vysvětlil, že se jedná o oděský recept na rovnoměrné opálení. Rozložila jsem si osušku na lehátko vedle něho. Znalecky mě omrkl a znechuceně odvrátil hlavu. „Nesnáším nafrněné zápaďačky, které věří na opalovací krémy. Chodím sem od dětství a nikdy jsme se nemazali. Tak proč za to teď vyhazovat peníze?“ uzemnil mě, když jsem se pokusila navázat s ním hovor.

Jevgenij byl roztomilý chlápek, který předpokládal, že „ozonová díra“ je název hardrockové kapely. V poledne jsem vytáhla z tašky čeburiky plněné salámem, sýrem a rajčaty a jeden jsem mu nabídla. Tak se z nás stali kamarádi. Jevgenij mě poučil, kde sehnat v Oděse levný benzin, lásku na jednu noc a americké cigarety. Večer se červenobíle pruhovaný Jevgenij odloupl od dřevěného lehátka, dopil pivo a skočil se zchladit do Černého moře, tak jako to udělaly stovky lidí s ním. „Doufám, že alespoň ženy měly na sobě plavky a nepromenovaly se tam ve spodním prádle,“ pronesla Grisja Maximovna s pohrdáním, když jsem dorazila domů.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas