Desatero pro cestování na vlastní pěst

Chystáte se cestovat na vlastní pěst? Pak byste určitě měli znát deset doporučení, díky kterým předejdete zbytečným komplikacím a nepříjemnostem.

1. Před odjezdem si zjistěte co nejvíce informací o podmínkách cestování do vámi vybrané země.

2. Seznamte se svými plány, nejlépe přesným itinerářem cesty, někoho blízkého, kdo zůstane v České republice. Domluvte si termíny, kdy se budete ozývat a podávat o sobě zprávy. Není na škodu připsat kontakt na tuto osobu přímo do cestovního pasu. Nahlásit plán své cesty můžete také na příslušný zastupitelský úřad. V případě, že zemi, kde se zrovna nacházíte, postihne přírodní katastrofa, teroristický útok nebo jiná podobná „pohroma“, okamžitě o sobě dejte vědět příbuzným nebo úřadům!

3. Tam, kde hrozí jakékoliv nebezpečí, raději cestujte ve skupině. Pokud to jen trochu jde, nezůstávejte o samotě. Není-li to nutné, necestujte v noci, a hlavně, respektujte místní předpisy a zvyklosti.

4. Hlídejte si doklady a cennosti. Bez nich vás čekají zbytečné problémy. V případě, že už o dokumenty přijdete, okamžitě se obraťte na úřady, které vám dají náhradní cestovní pas.

5. Nezapomínejte na pojistku. Neznáme dne ani hodiny a určitě nejde o vyhozené peníze.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas