01/2014 ČERNÉ OSTROVY

Vydejte se spolu s námi za exotikou a nekonečně dlouhými plážemi, které budete mít většinu času jen sami pro sebe a kde nikdy není zima. Fuerteventurou a Lanzarote, dvěma ze sedmi Kanárských ostrovů, vás provede Dáša Langová.

Nekonečné pláže s bělavým pískem a blankytně modrý oceán. Za takovou krásou není třeba cestovat na druhý konec světa, stačí jen pět hodin letu z pražského letiště. Řeč je o Fuerteventuře, jednom z Kanárských ostrovů. Sice vznikla stejně jako ostatních šest ostrovů u západoafrických břehů v důsledku sopečné činnosti, ale jako jediná je vyzdviženým dnem oceánu. Proto na rozdíl od ostatních může turisty lákat na zmíněný bílý písek a více než 150 přírodních pláží.

V létě je tu opravdu teplo a v zimě příjemně jako na jaře, říkají ti, kteří na Kanárských ostrovech žijí. Pravdou ale je, že na Fuerteventuře nikdy není velké vedro. Teploty se celoročně pohybují mezi 20 až 25 stupni Celsia a ostrov neustále ovívá vítr. I když – ovívá je někdy slabé slovo, neboť zejména v červenci a srpnu bývá vítr hodně silný. Odnáší  slunečníky, ručníky i čepice a někdy nadzvedne i postel v hotelovém pokoji. Nakonec – slovo fuerte ve španělštině znamená silný a ventura zase vítr. I proto jsou na mnoha fuerteventurských plážích vidět jakási kamenná hnízda, která si turisté vybudovali, aby je vítr neobtěžoval. Avšak hodně záleží i na tom, ve které části ostrova se ubytujete.

Nejkrásnější pláž
Mírný vánek máte jistý jen na úplném jihu, který je nejluxusnější částí ostrova. U města Morro Jable jsou ty nejlepší hotely, skvělé příležitosti k nakupování, golfové hřiště i aquapark. Od několikakilometrové pláže tohle všechno odděluje noblesní promenáda s řadou vynikajících restaurací, v nichž si pochutnáte na španělských specialitách. Doporučuju krevety na soli a k tomu sangrii. Tu na Kanárských ostrovech umějí připravit opravdu výbornou a ovocem v ní rozhodně nešetří.

Morro Jable je i vynikajícím výchozím místem pro cestu do rozlehlého přírodního parku Jandía, díky němuž se můžete vrátit o desítky milionů let zpět. Bohužel jen dinosauři chybí. Zato často narazíte na divoké kozy, které spasou vše, na co přijdou. Dlouho jsem nechápala, proč je nikdo nevyžene ani z hotelové zahrady, kde mlsně okusovaly květiny, až mi jeden z průvodců vysvětlil, že kozy se nechávají na ostrově celý rok pást, pak se jednou za rok naženou do jednoho velkého stáda a začne několikadenní hostina.

Přírodní park Jandía si každopádně nesmíte nechat ujít kvůli nekonečné pláži Cofete, která se v mnoha žebříčcích umisťuje mezi nejkrásnějšími plážemi světa. Koupat se tam ale moc nedá. Vítr na severní části výběžku Jandía bývá hodně silný a vlny vysoké. Ovšem na druhé straně Jandíi najdete pravý ráj. Jen pár kilometrů na sever od Morro Jable jsou pouze malé vesničky a podél nekonečné pláže roztroušené hotýlky a penziony, kde neobtěžují ani turisté, ani vítr. Není výjimkou, když se o pláž budete dělit jen s racky a ibisy. A také veverkami. Na Fuerteventuru byly skalní veverky zavlečeny z afrického pohoří Atlas poměrně nedávno, ale velmi rychle se rozmnožily. Narazíte na ně prakticky všude. Nejsou moc plaché a dají se krmit z ruky. Nejraději mají mandle.

Objevte spolu s Dášou Langovou další krásy Kanárských ostrovů na str. 92–95 v nové Ženě a život.

Foto: Allphoto,
DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Žena a Život